Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko
Prinášame názory slovenských podnikateľov,
ekonómov a osobností.
Peter Celec o postavení vedy na Slovensku a nedostatočnej vakcinácii.
Pandémia priniesla pre vedu minimálne jednu pozitívnu vec – každý inteligentný človek počas uplynulého roka a pol roka musel zistiť, že veda je spoločnosť mimoriadne dôležitá. “Na druhej strane, časť populácie vidí vo vedcoch stelesnenie zla. Žiaľ, prispievajú k tomu aj politici, ktorí o vedu ani nezakopli,” tvrdí v rozhovore prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Celec.
Veda na Slovensku je podľa neho stále na okraji záujmu a štát nevie vedcov dostatočne oceniť a podporiť, aby neodchádzali do zahraničia. “Vedu zameranú na covid-19 podporila vláda sumou osem miliónov eur. Porovnajte to so stovkami miliónov eur, ktoré šli na antigénové testovanie. To dobre odzrkadľuje, aké je postavenie vedy na Slovensku,” tvrdí.
Podľa Petra Celeca Slovensko nepotrebuje za každú cenu viac lekárov a učiteľov. Primárne potrebuje kvalitu, ktorá tu chýba. Jedným z dôvodov je nedostatočná selekcia na školách a pomerne ľahko získané vysokoškolské tituly. “Možno by bolo lepšie mať menej učiteľov a lekárov, ale takých, ktorí sú naozaj kvalitní a nevyrábajú nových konšpirátorov, prípadne pacientov s novými problémami, ktoré by sa nevyskytli, ak by šli ku kvalitnému lekárovi,” tvrdí špičkový vedec.
Selekcia je podľa neho dôležitá vo všetkých aspektoch verejného života, ale v zdravotníctve a školstve pociťujeme jej nedostatok intenzívne a na vlastnej koži.
V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko vám prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností, ako posunúť Slovensko dopredu. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.