SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Ekonóm Baláž: Slovensko nikdy nebude špičková krajina vo vývoji áut

Vladimír Baláž o tom, aká je budúcnosť Slovenska, ak sa nechce spoliehať na automobilky.

Vladimír Baláž o tom, aká je budúcnosť Slovenska, ak sa nechce spoliehať na automobilky.

Rizikom pracovného trhu na Slovensku nebude vysoká nezamestnanosť ale paradoxne nedostatok pracovnej sily. Slovensko rýchlo starne a silné generácie narodené koncom 70. a začiatkom 80. rokov budú odchádzať do dôchodku.

Demografická zmena kráča ruka v ruke s technologickým pokrokom. “Náš problém bude skôr spočívať v nižšom dopyte po jednoduchších manuálnych prácach. Budeme potrebovať technicky a digitálne vzdelaných ľudí, ktorí budú vedieť obsluhovať moderné roboty a softvéry. To bude oveľa väčšia výzva ako to, či budeme schopní naďalej vyrábať autá,” vysvetľuje v rozhovore pre INDEX ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Na to, aby sme boli vyspelom krajinou aj do budúcnosti, potrebujeme výraznejšie reformy školstva a podporovať vedu a výskum na univerzitách i v súkromnom sektore. “Myslelo sa, že výskum a veda nebude mať veľkú pridanú hodnotu. Predpokladalo sa, že Slovensko bude konkurovať nízkymi daňami a nízkou cenou práce. Lenže tento model skončil,” vysvetľuje ekonóm.

Naša pracovná sila nie je taká lacná ako kedysi a dane nemáme tiež najnižšie, pretože inak by neuživili sociálny systém. Ak nechceme v budúcnosti stagnovať, potrebujeme vzdelaných ľudí, ktorými budeme vedieť pritiahnuť inteligentnú výrobu s pridanou hodnotou na Slovensko.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko vám prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností, ako posunúť Slovensko dopredu. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

Viac si prečítate v článku: https://artemis.sme.sk/admin/article/show-preview/22681180

Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barbarou Rusnákovou.


21. júl
Premiér Eduard Heger.

Hlasovanie v parlamente prebehne v nedeľu.


10 h
Miroslav Kocúr.

Klérus bráni sám seba a priťahuje len sebe podobných.


21. júl
Milan Lasica počas klaňačky na svojom poslednom koncerte so súborom Bratislava Hot Serenaders 18. júla 2021 v Štúdiu L+S.

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.


23. júl

Neprehliadnite tiež

Ako vlastne vyzerá útok spywareom Pegasus?


a 1 ďalší 23. júl

Pred parlamentom je odhadom do 300 protestujúcich odmietajúcich prijatie návrhu.


23. júl