SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Maďarský disident Haraszti: Únia nebola pripravená na takúto vlnu antidemokracie

Orbán je pri moci už 12 rokov.

"Zdá, že tu bude konečne šanca, poraziť Viktora Orbána. Bezprecedentné spoločenstvo opozičníkov, ktoré sa proti nemu spojili z pravého aj ľavého politického spektra, neproporčné volebné právo v Maďarsku a takmer americký typ volieb z dvoch strán, tomu matematicky dáva šancu," hovorí o nadchádzajúcich voľbách u našich južných susedov bývalý maďarský politik, spisovateľ a disident Miklós Haraszti.

"Matovič veril, že z tej, bohužiaľ, nešťastnej dohody aspoň niečo dostane. On naozaj veril, že Sputnik je dobrá vec, a teda uveril Orbánovej domácej propagande. Tá tvrdila, že Maďarsko je úspešné v boji proti covidu pretože má Sputnik, ale tak to nebolo.

Neboli sme úspešní a Sputnik, ktorý medzi Maďarmi nie je vôbec obľúbený, bol jediná možnosť, pretože, ak si chceli vyberať medzi jednotlivými vakcínami, museli by čakať neuveriteľne dlho a čísla by boli stále vysoké. Takže Orbán by z tejto dohody získal občianstvo a Matovič by dostal Sputnik, čo sa naozaj ukazuje ako nulová výhra," dodáva Haraszti o marcových rokovaniach o ruskej vakcíne ešte vtedy slovenského premiéra Matoviča s Viktorom Orbánom.

Aký je skutočný stav demokracie v Maďarsku? Zmenia niečo nadchádzajúce parlamentné voľby alebo sa Viktor Orbán zabetónoval v jednotlivých inštitúciách? A ako Orbán využíva pandémiu na presadzovanie domácej propagandy? Viac sa dozviete v rozhovore Zuzany Kovačič Hanzelovej s maďarským disidentom Miklósom Harasztim.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu