SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Virológ Klempa: Sputnikom by som sa očkovať zatiaľ nedal

Brazílsky test ukázal problémy vakcíny.

S virológom Borisom Klempom sme sa rozprávali o brazílskej správe k Sputniku, ktorá ho do krajiny odmietla doviezť a očkovať ním, aj o teste, ktorý robili v SAV. Rovnaký test v Brazílii ukázal, že adenovírus sa vo vakcíne priveľmi množí.

"Sputnikom by som sa na základe ministerstva zdravotníctva očkovať nedal. Dal by som sa očkovať, keď prejde registráciou na EMA," hovorí v rozhovore virológ z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Ďalej vysvetľuje, čo je adenovírusová vakcína a prečo je výhodné, keď nosičom "spike proteínu" je práve vírus. Aké výhody majú adenovakcíny a či sú adenovírusy nebezpečné pre ľudský organizmus.

Prečo sa adenovírus pred vpravením do tela upravuje a čo musí nastať, aby pri adenovakcíne došlo k vzniku nekontrolovanej infekcie.

Čo hovorí na správu Brazílie k Sputniku a ako si ju interpretuje. Prečo Astra Zeneca použila šimpanzí vírus, ktorý inde nepoužili a aké zdravotné komplikácie môže spôsobiť adenovírus množiaci sa v tele zaočkovaného. Klempa odpovedá aj na otázku, kto sú najviac ohrozené skupiny ľudí.

Prečo ma ruský výrobca Sputnika a Európska lieková agentúra iné limity na ten istý parameter a ako robili test na množiace sa vírusy v Sputniku v SAV.

A prečo by sa nedal očkovať Sputnikom, kým neprejde Európskou liekovou agentúrou.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá