SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Rozsudok o Floydovej vražde: Ľudia plakali aj tancovali

Novinárka, ktorá žije vo Washingtone, v rozhovore približuje udalosti.

O smrti Georga Floyda už môžme hovoriť ako o vražde. Policajt Derek Chauvin bol 12-člennou porotou odsúdený vo všetkých troch stupňoch obžaloby, aj za úmyselné zabitie. Koľko rokov dostane ešte nevieme, trest vymeria sudca, pričom najvyššia sadzba môže byť až 40 rokov.

"Po prvý raz v histórii pôjde biely policajt za vraždu černocha sedieť na takú dlhu dobu, ktorá hraničí v prípade Chauvina, keďže má už po 40-tke, s doživotím," hovorí novinárka Alena Hautkapp Taranová, ktorá žije vo Washingtone.

Aká bola v Spojených štátoch armosféra pred aj po vynesení rozsudku? Prečo práve teraz padol verdikt vinný za vraždu, keď Floyd nebol prvý Afroameričan, ktorý zomrel rukou policajta? Ako sa to celé podarilo?

Komu sa podarilo zabezpečiť kľúčový dôkaz a čo ním bolo? Aký tlak vytvoril tento rozsudok na zmenu policajných postupov? A je prípad Floyda a jeho koniec len ojedinelý, alebo môže v Amerike spustiť legislatívne aj spoločenské zmeny? A čo zásadné sa musí v policajných postupoch zmeniť?

Pozrite si rozhovor s novinárkou RTVS Alenou Hautkapp Taranovovou, toho času na materskej dovolenke, ktorá vo Washingtone žije.

Foto: TASR/AP

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá