SME
Nedeľa, 9. máj, 2021 | Meniny má RolandKrížovkyKrížovky

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať automat?

"Myslím, že takéto vyjadrovanie by vôbec osoby ako on nemali používať, či si to myslí alebo nie. Aj SAV, aj ostatné inštitúcie robili posledný rok nonstop, aby sme mali k dispozícii lieky, ventilátory, testy. Je to do veľkej miery ich urážka a strašný nevďak za ich prácu," hovorí analytik Martin Smatana o súčasnej situácii so ŠÚKL, Zuzanou Baťovou a expremiérom Igorom Matovičom.

"Jediné pozitívum, čo z tohto vnímam, je úloha pani Baťovej v tomto celom. Za mňa osobne mi pripomína profesora Fauciho zo Spojených štátov, ktorý tiež bojoval a snažil sa normalizovať nápady, ktoré mal prezident Trump. Ona spravila podľa zadania maximum, čo mohla, a dodala výsledky a maximum, čo sa dalo. Nepodľahla tlaku, odprezentovala to, čo mohli. Za mňa je prototyp toho, ako má úradník vyzerať. Plní zadanie, ale výsledky neohýba a správa sa tak, ako by sa mala správať väčšina úradníkov. Ona je inšpiráciou, ako by úradníci mali vyzerať. Keď som ja s Matovičom spolupracoval, takéto extrémne idei a činy sa nediali. Neviem, či to bolo tým, že tá situácia nebola taká vyhrotená."

Skryť Vypnúť reklamu

"Na naše prekvapenie na NCZI až taký chaos nebol. Dáta boli k dispozícii, chýbalo tam nejaké rozhodnutie, ktoré by to zastrešilo a ktoré by povedalo - áno, poďme do toho. Samotné zdravotné poisťovne sa snažili urobiť zoznamy, a v januári sa to aj pripravilo, ale sa to nezrealizovalo. Tam nebol problém na strane IT systémov, ale skôr tam chýbala vôľa či manažérske zručnosti," pokračuje Smatana.

"Testy, ktoré sa budú opakovať v Maďarsku pozostávajú zo 14 analýz, 11 z nich spravil ŠÚKL a dopadli pozitívne. Oni vlastne sledujú kvalitu tej farmaceutickej výroby, či akosť, farba, PH sedia s tým, ako bolo predpísané. Ak to maďarský labák spraví, jediná informácia bude, že to sedí s návodom na výrobu. Ale to, aká je vakcína efektívna, bezpečná, aké má vedľajšie účinky, to je niečo iné. To vychádza z klinických štúdií a to je tá časť, ktorá podľa ŠÚKL je stále nezodpovedaná, lebo im chýba väčšina informácií, ktoré Sputnik nedodal. Aj EMA dopytovala tieto informácie a stále ich nemá k dispozícii," dodáva Smatana.

Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 019 obetí.

5 h
Profesor MUDr. Jozef Hašto, PhD. je popredný slovenský psychiater a psychoterapeut.

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

8. máj

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.

19 h
Ilustračné foto.

Zariadenia chcú otvárať čo najskôr.

4. máj

Neprehliadnite tiež

Denník Sme získal štyri ceny.

7. máj

Ako prežíval Braňo Jobus karanténu?

7. máj