SME
Utorok, 13. apríl, 2021 | Meniny má AlešKrížovkyKrížovky

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Majiteľka kaviarne: Bol to náš sen, krachujeme, ideme si hľadať prácu

Ako sa rodilo rozhodnutie zatvoriť?

Prvý krok u nás klesli tržby až o 70 percent. To bol prvý problém. Druhý problém bol, že sme nezvládali platiť faktúry, všetkých ľudí. Potom sme začali prepúšťať a snažili sme sa nejako škrtať všetky výdavky a nepomohlo ani to. Stále sme sa približovali k tomu, že sme sa stále museli rozhodovať, či zaplatíme ľudí, nájom, odvody, alebo čo prvé," hovorí majiteľka kaviarne Mad drop Martina Jandíková, ktorá musela spolu s mužom dať kaviareň po roku do krachu.

"Systém pomoci je veľmi neprehľadný a nedá sa k pomoci dostať tak jednoducho ako to prezentujú politici. A hlavne stačí, že máte minimálne nedoplatky, už vám nič nepríde, alebo vám zoberú ešte to, čo ste už dostali. Politici sa venovali všetkému inému. Táto vláda sebe a svojim medziľudským vzťahom a tomu ako nefungujú, namiesto toho, aby sa venovali ľuďom. Rieši sa koaličná kríza, Sputnik, všetko iné, len nie pomoc ľuďom, " dodáva Jadíková.

"Je to veľká psychická záťaž. Bolo to naše dieťa. Tento rok by kaviareň mala 6 rokov. Ja som mala 22 rokov, keď som s mužom otvorila kaviareň. Pre nás to bol sen, nič iné nevieme robiť, a doteraz nám všetko vychádzalo. Toto všetko sme zakladali na život. My máme to šťastie, že sme boli hlučnejší a zaujímajú sa o nás médiá, ale neviem si predstaviť všetky ostatné príbehy. Inde na Slovensku sú tie príbehy podľa mňa horšie, len o tom zatiaľ ešte nepočúvame," dodáva Jandíková.

Ako sa rodilo rozhodnutie zatvoriť kaviareň? A čo bolo na tom najťažšie? Ako by sa mal zmeniť systém pomoci, aby bol funkčnejší? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s majiteľkou kaviarne Mad drop Martinou Jandíkovou.

Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
25 rokov denníka SME, Rozhovory ZKH
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úvod zmluvy medzi Ruskom a Maďarskom na nákup vakcíny Sputnik V

Transparency sa môže o zmluvu súdiť.

8 h

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

7 h

Neprehliadnite tiež

Predseda SAV Pavol Šajgalík reaguje na ministra financií Igora Matoviča.

9 h

Cesta Matoviča do Maďarska vzbudzuje podľa prezidentky viac otáznikov ako odpovedí.

9 h
Gregorová ZKH

Aká je hranica sexizmu?

19 h