SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Majiteľka kaviarne: Bol to náš sen, krachujeme, ideme si hľadať prácu

Ako sa rodilo rozhodnutie zatvoriť?

Prvý krok u nás klesli tržby až o 70 percent. To bol prvý problém. Druhý problém bol, že sme nezvládali platiť faktúry, všetkých ľudí. Potom sme začali prepúšťať a snažili sme sa nejako škrtať všetky výdavky a nepomohlo ani to. Stále sme sa približovali k tomu, že sme sa stále museli rozhodovať, či zaplatíme ľudí, nájom, odvody, alebo čo prvé," hovorí majiteľka kaviarne Mad drop Martina Jandíková, ktorá musela spolu s mužom dať kaviareň po roku do krachu.

"Systém pomoci je veľmi neprehľadný a nedá sa k pomoci dostať tak jednoducho ako to prezentujú politici. A hlavne stačí, že máte minimálne nedoplatky, už vám nič nepríde, alebo vám zoberú ešte to, čo ste už dostali. Politici sa venovali všetkému inému. Táto vláda sebe a svojim medziľudským vzťahom a tomu ako nefungujú, namiesto toho, aby sa venovali ľuďom. Rieši sa koaličná kríza, Sputnik, všetko iné, len nie pomoc ľuďom, " dodáva Jadíková.

"Je to veľká psychická záťaž. Bolo to naše dieťa. Tento rok by kaviareň mala 6 rokov. Ja som mala 22 rokov, keď som s mužom otvorila kaviareň. Pre nás to bol sen, nič iné nevieme robiť, a doteraz nám všetko vychádzalo. Toto všetko sme zakladali na život. My máme to šťastie, že sme boli hlučnejší a zaujímajú sa o nás médiá, ale neviem si predstaviť všetky ostatné príbehy. Inde na Slovensku sú tie príbehy podľa mňa horšie, len o tom zatiaľ ešte nepočúvame," dodáva Jandíková.

Ako sa rodilo rozhodnutie zatvoriť kaviareň? A čo bolo na tom najťažšie? Ako by sa mal zmeniť systém pomoci, aby bol funkčnejší? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s majiteľkou kaviarne Mad drop Martinou Jandíkovou.

Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Maďarsko zasiahli výdatné dažde.

Pri supercelárnej búrke vznikla aj silná tromba.


26m
Kritický pohľad Michala Havrana.

Na isté veci sa verejnosti nepýtame.


23. jún
Obvinený Jozef Brhel po príchode na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Za Brhela ručil kňaz, hoci ho nepozná.


6 h
Peter Schutz

Budapešť bombardujú protestné nóty.


4 h