SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Karas: Chaos vo vyhláškach škodí, vytvára tlak na podnikateľov

Rozhovory ZKH so šéfom advokátskej komory.

"Veľmi by ma mrzelo, keby nás teraz verejnosť vnímala ako nejakých vybavovačov na súdoch. Je to v dvoch rovinách - na jednej strane je treba si priznať, že tak, ako v celej spoločnosti, je časť osôb, ktoré si nectia pravidlá a predpisy, a tak je to aj v iných zložkách justície a určite aj medzi advokátmi také osoby sú," hovorí nový predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas a dodáva, že v disciplinárnych stíhaniach sú advokáti ďaleko vpredu oproti ostatným právnickým povolaniam.

"Prieťahy počas pandémie už nedobehneme. V zásade sa nepojednáva, pojednávania sa odročujú. To neznamená, že sa ľudia nesporia. Dokonca sa hovorí, že akonáhle prichádza spoločnosť do krízy, tak tá sporovosť narastá, pretože dnes je každé euro dobré. Na druhej strane tým, že sa nepojednáva, lehoty sa naťahujú. Z môjho pohľadu tá priemerná dĺžka lehôt bude narastať," dodáva Karas k súčasnej pandemickej situácii a kritizuje aj vyhlášky hlavného hygienika, ktoré prichádzajú na poslednú chvíľu a sú často nezrozumiteľné.

"Prvý rozmer je normálny zdravý rozum. Druhý rozmer nie je ani tak právny ako faktický. Spôsobuje to obrovský zmätok k podnikateľskému a pracovnému prostrediu. Vytvára to obrovské tlaky na psychiku manažmentov, a zahraničných korporácií. A znižuje to atraktivitu vôbec slovenského prostredia pri takomto chaose. Môže niekto povedať, že to je všade. Áno, ale ak sa človek vie pripraviť, nastaviť, vedieť predpokladať čo nastane ak, tak je to predvídateľnejšie a vieme lepšie ekonomicky rozhodovať."

Prečo nezverejňuje komora disciplinárne stíhania advokátov? Ako sa pozerajú advokáti na kritiku sudcov k novej súdnej mape?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom Slovenskej advokátskej komory Viliamom Karasom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá