SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Bratislavská župa si pripomína slobodu Víkendom zatvorených hraníc

Podujatie je súčasťou Festivalu slobody.

Načítavam video...

Bratislavský samosprávny kraj si pripomína hodnotu slobody podujatím Víkend zatvorených hraníc. Podujatie sa každoročne odohrávalo na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, kde pred rokom 1989 zomierali nevinní ľudia pri úteku za slobodou. Keďže do príprav programu zasiahla pandémia koronavírusu, rozhodli sme sa ho presunúť do online priestoru.

Sledujte online diskusiu s hosťami nielen o železnej opone a jej dopadoch na každodenný život občanov Československa a celého východného bloku pre rokom 1989. O železnej opone, ktorá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody.

Diskusiu organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa a denníkom SME.

Diskusia sa začne v sobotu 14. novembra 2020, o 17:00.

Hostia:

Peter Mikle (Slovensko) – archivár/odborník na Železnú oponu. Od roku 2012 pôsobí v Archíve ÚPN, kde sa venuje činnosti Pohraničnej stráže na území Slovenska v rokoch 1948 – 1989. Je autorom viacerých vedeckých štúdií a odborných článkov.

Luděk Navara (Česko) – spisovateľ, publicista, scenárista a historik. Autor viacerých kníh a desiatky dokumentárnych filmov o komunistickej totalite. Okrem iných tém sa venuje aj príbehom Železnej opony.

Marcin Bieniada (Poľsko) – občan Poľskej ľudovej republiky, ktorému sa v roku 1982 podarilo utiecť v priestore Devína do Rakúska

Diskusiu moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá