SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Biochemik: Všetko dôležité o testovaní a o tom, či vláda počúva vedcov

Čo si z testovania vezme svetová veda?

O podmienkach na celoplošnom testovaní antigénovými testami, keď to porovná so svojim „labákom“ biochemik Pavol Čekan hovorí, že je to ako keď idete na táborák a opekáte slaninu. „Aj sa zašpiníte, aj ju možno spálite,“ povie. Zároveň dodáva, že išlo o obrovské prekvapenie z hľadiska logistiky a vymenúva a analyzuje dáta, ktoré z prvého kola plošného testovania vypadli.

Hovorí o tom, ako sa mu po prvom kole ozvali vedci zo Saudskej Arábie. "A u nich to zarezonovalo pozitívne, dokonca pozitívnejšie, než som ja čakal," vraví. A dodá, že "svet si všimol aj to, že sme to urobili dosť nepresnými testami". Čo si teda podľa Čekana celkovo z nášho testovania vezme svetová veda?

Rozprávame sa aj o druhom kole: či je nastavené dobre a čo nám prinesie. Tiež o tom, aké opatrenia by mala vláda robiť pre regióny, kde pozitivita vyšla nižšia a už sa tam plošne testovať nebude.

Napokon riešime aj slovenskú vedu. Čo tá ponúka krajine v boji proti novému koronavírusu a ako ju počúva vláda. Je šanca, že možno na prvý pohľad zložité riešenie diverzifikovaním testovania a lepším trasovaním, ktorého je Čekan hlasným zástancom, bude realitou?

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá