SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Hrozí nám kolaps zdravotníctva?

Vyzvime spolu štát, aby zabezpečil dostatok finančných prostriedkov pre zdravotníctvo.

Zapojte sa do hlasovania na www.stophazardusozdravim.sk a vyjadrite sa k trom dôležitým otázkam, ktoré súvisia s nedostatkom financií v zdravotníctve.

Už na začiatku roka 2020 chýbalo v zdravotníctve takmer 200 miliónov eur na zabezpečenie aspoň takej úrovne zdravotnej starostlivosti ako v roku 2019.

Pandémia nového koronavírusu ešte viac prehĺbila nedostatok zdrojov. Zdravotníctvo nasadené v prvej línii v boji s pandémiou potrebuje stabilné finančné zabezpečenie viac ako, kedykoľvek predtým.

Štát už roky šetrí na zdravotných odvodoch, ktoré platí za deti, študentov, dôchodcov, nezamestnaných či rodičov na materskej. Odborne sa nazývajú poistenci štátu. Priemerné poistné, ktoré za nich platí zdravotným poisťovniam je necelých 32 eur mesačne, čo je najnižšia sadzba za posledných 10 rokov. Skutočné náklady na ich zdravotnú starostlivosť sú však každý mesiac až 85 eur. Na porovnanie, v Českej republike bola platba štátu za poistencov nedávno zvýšená na 64 eur mesačne, čo je dvojnásobok.

Dlhšie čakanie na pomoc zdravotníkov sa za tejto situácie môže stať realitou. Niektoré z nemocníc by pri nižších platbách od zdravotných poisťovní nemuseli prežiť. Navyše, chýbajúce peniaze budú musieť pacienti pravdepodobne zaplatiť z vlastného vrecka.

Vyzvime preto spoločne štát, aby ďalej nehazardoval so zdravím svojich občanov a dofinancoval rezort zdravotníctva do takej miery, ako je to potrebné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu