SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Pozrite si test zo slín: stačí napľuť do skúmavky, výsledok je o polhodinu

Nepotrebujete zdravotníka, ktorý odoberie vzorku.

Reportéri SME si vyskúšali testy, ktoré sa ešte len chystajú. Jeden z nich je zo slín a práve ho vyvíja vedecký tím, v ktorom je aj molekulárny biológ a lekár Peter Celec z Lekárskej fakulty UK.

"Nepotrebujete zdravotníka, ktorý by vám odobral vzorku, nebolí to," opisuje nám hneď v úvode výhodu testov zo slín vedec Celec, ktorý nás celým testovaním sprevádzal.

Takéto testy sa na Slovensku zatiaľ nepoužívajú. Malo by ísť pritom o jednoduché a lacné testovanie a mohlo by, podľa niektorých vedcov, priniesť prielom v boji s koronavírusom.

Vzorka sa analyzuje metódou, ktorá je jednoduchšia ako PCR, trvá kratšie a je aj lacnejšia.

Vo videu si pozrite, ako toto testovanie, od odberu slín až po výsledok, vyzerá. Testovala sa reportérka SME Daniela Hajčáková.

Okrem Celeca sme sa v laboratóriách v Pavilóne lekárskych vied Slovenskej akadémie vied stretli aj s mladými vedkyňami, ktoré sú tiež súčasťou vývojového tímu. Virologičkou Monikou Janíkovou a biomedicínskou fyzičkou Nadjou Ivaškovou.

Sliny sme odovzdali podľa pokynov Celeca a potom sa už vzoriek chopili spomínané vedkyne. Vodili nás z laboratória do laboratória a trpezlivo nám opisovali, čo práve robia a prečo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia

TOP videá