SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Porucha sluchu sa nedá oklamať, skôr ako matka na ňu často príde babka

Centrum diagnostiky porúch sluchu a kochleárnej implantácie mení životy malých i veľkých pacientov k lepšiemu.

Klinika otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku LFUK a UNB je najväčším Komerčné videocentrom zameraným na problematiku rehabilitácie porúch sluchu a hluchoty pomocou stredoušných a vnútroušných implantátov na Slovensku. Funguje už viac než 100 rokov, pričom v rámci nej vykonáva svoju činnosť Slovenské centrum kochleárnej implantácie. Diagnostikuje a operuje deti i dospelých, pričom v roku 2017 bolo zaradené do zoznamu pracovísk pre zriedkavé choroby MZ SR.

Vo svete okolo 400-miliónov ľudí trpí poruchou sluchu, ktorá je riešiteľná. K zriedkavým formám patrí najmä vrodená hluchota. Ide väčšinou o prípady, ktoré vznikajú na podklade chybného vývoja vnútorného ucha. Mnohé deti zažívajú problémy len preto, že majú buď vrodenú alebo dedičnú chemickú chybu, ktorá spôsobí, že vnútorné ucho nedokáže premeniť zvukový signál na signál nervový. Ročne sa na Slovensku narodí okolo 50 – 60 detí z celkového počtu 55-tisíc, ktoré majú takúto poruchu sluchu. Ale iba 1 – 2 ročne prídu na svet s tým, že vnútorné ucho je anatomicky deformované, nevyvinuté, chybne vyvinuté a nedokáže fungovať tak, ako fungovať má.

„Porucha sluchu sa nedá oklamať, matka na to skôr alebo neskôr musí prísť. A ešte skôr ako matka príde na to stará mama, ktorá si presne pamätá, ako sa dieťa má vyvíjať a nahlas povie, že vnúča nereaguje,“ konštatuje prednosta prof. MUDr. Milan Profant, CSc. Diagnostika u deťaťa trvá 3 až 6 mesiacov, pričom sa mu venuje niekoľko špecialistov. Čas prvej operácie prichádza medzi prvým a druhým rokom života. Kým úspešne zoperované deti idú do školy, dokážu bez ťažkostí dobehnúť svojich vrstovníkov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá