SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Vypočujte si celú záverečnú reč obhajkyne Aleny Zsuzsovej (audio)

Predposledný deň procesu.

"Aj keď sa o tom mlčí, tento trestný čin je výsledkom politického procesu," hovorí vo svoje záverečnej reči Júlia Vestenická.

"Obvinenie voči mojej klientke je postavené na základe jedného svedka a ním je Zoltán Andruskó," pokračuje.

Dodáva, že na výpovede sa pripravoval. Nepáči sa jej, že orgány činné v trestnom konaní menili jeho postavenie z obvineného na svedka a bolo preto náročné ho konfrontovať s podľa Vestenickej klamstvami.

Vestenická sa venuje aj nezrovnalostiam, na ktoré poukázali súdni lekári a znalci na balistiku: vylúčili, že vražda by sa stala tak, ako to opisuje Miroslav Marček. "Skutok sa nemohol stať tak, ako ho opísal Miroslav Marček," tvrdí.

Obhajkyňa kritizuje aj médiá a online prenosy minúta po minúte: "Boli vyberané veci, ktoré sú proti obžalovaných a keď zaznelo niečo v ich prospech, tak to nepovažovali za potrebné uviesť," vyhlásila Vestenická. "Malo to jednoznačný cieľ - navodiť dojem o vine tu prítomných obžalovaných. Išlo o manipuláciu s verejnou mienkou," tvrdí.

"Je mi úprimne ľúto, že sa takýto skutok stal, ale treba sa zamyslieť, či na lavici obžalovaných sedia tí, ktorí sú za to zodpovední," hovorí Vestenická. "Pod vplyvom veľkého smútku stratili zdravý úsudok," hovorí o pozostalých po Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.

Vestenická sa zastáva aj Mariana Kočnera: hovorí, že v telefonáte sa Kuciakovi nevyhrážal, pretože vety zakončil otáznikom, neboli to oznamovacie vety. Za problematickú nepovažuje ani tlačovú konferenciu, kde Kuciak konfrontoval Kočnera pre podvody s DPH na Donovaloch a Kočner bol z toho podráždený.

"V pohybnostiach v prospech obvineného,“ hovorí na konci svojej reči Vestenická o základnej zásade trestného práva. "Tento senát to nemá jednoduché," dodáva s tým, že ide o jej prvý ucelený prejav, ktorý nie je ničím a nikým prerušovaný.

Celú jej záverečnú reč si vypočujte v tomto videu.

Fotografie použije vo videu sú z TASR.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá