SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína
Načítavam video...

Šimečka: Záchranný plán EÚ je v reálnych cenách väčší ako Marshallov plán

Všetko dôležité o záchrannom pláne.

V Bruseli minulý týždeň padla dohoda európskych lídrov na záchrannom pláne. V prioritách sú to systémové reformy, digitalizácia a zelené investície. Vo finančnom vyjadrení obrovský balík - 750 miliárd.

Je to pre Európu nový Marshallov plán alebo reformy, ako ich pozná Slovensko z éry Ivana Mikloša, len ich verzia 2.0 či obrovské eurofondy? Na to sme sa pýtali europoslanca Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) z liberálnej frakcie Obnovme Európu.

Rozprávame sa s ním aj o pravidlách, ako sa na nich zatiaľ dohodlo v Bruseli 27 premiérov. Čo musí urobiť Slovensko, aby sa dostalo k svojmu balíku - 7,5 miliardy eur v grantoch a na čo ich môže krajina použiť?

Bude treba robiť klasické výzvy, ako ich poznáme z eurofondov? Vie vláda napísať dobrý plán reforiem a kde by mal vlastne podľa Šimečku takýto plán vzniknúť? A čo keď plán nebude dobrý?

A tiež, má pravdu premiér Igor Matovič, ktorý o dohode hovorí, ako o "geniálnej správe", alebo aktivistka Greta Thunbergová, ktorá opäť raz európskych lídrov skritizovala s tým, že nepochopili naliehavosť klimatickej krízy, keď škrtli peniaze práve na túto prioritu?

Prečo politici dohodli balík tak, ako ho dohodli, a čo môže a chce urobiť s návrhom záchranného plánu Európsky parlament, ktorý je teraz na ťahu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu