SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Prorektor Masaryk: To že niekto má vysokú školu, neznamená, že je lepším človekom

Na čo môže byť situácia okolo plagiovania prác politikov dobrá?

S Radomírom Masarykom, prorektorom pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave, o tituloch a kde majú význam, a aj o politikoch či oligarchoch a ich tituloch.

O plagiovaní hovorí, že sa jednoducho stáva a je súčasť sveta, ako doping pri športe. A zároveň dodáva: „Čo by sme boli naozaj radi, keby sa u nás kultúra posunula, aby človek jasne povedal, že urobil chybu.“

„Nevidím veľmi dôvod, prečo by sa mali používať tituly mimo akademického prostredia,“ hovorí tiež. „Napríklad či pán Fico je doktorom alebo docentom, je dosť irelevantné, lebo to má zmysel na univerzite. Ale nie v jeho pozícii predsedu politickej strany, či je docentom, profesorom, doktorom alebo magistrom, alebo dokonca, či žiaden titul nemá,“ dodáva.

Hovorí tiež o období, kedy prišiel na školu ako doktorand a stretával sa s tým, že ľudia si robili tituly, lebo museli. A spomína, že niekedy bol pri obhajobách naozaj zhrozený. „Ľudia boli donútení, aby si titul robili, cítili veľký tlak, a vedeli že musia mať titul a akýmkoľvek spôsobom k tomu dospejú, tak je fajn,“ myslí si.

„Vysoká škola nemá byť statusová. Teraz je čas na to, aby sme pouvažovali nad tým, že školy, ktoré nemali silné kritériá, zredukovať a nechali by sme univerzity, ktoré reálne robia výskum a ktoré reálne pracujú na tom, že posúvajú poznanie ďalej,“ hovorí tiež prorektor Masaryk.

A tiež o tom, ako vníma výrok predsedu parlamentu Borisa Kollára o tom, že kým bude v politike, titul používať nebude, keď v nej skončí, áno. Aký vzťah má k svojim titulom a je na ne pyšný? Ako on pracuje so svojimi študentmi a na čo môže byť podľa neho terajšia situácia okolo plagiovania prác politikov dobrá?

Pozrite si celý rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá