SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Beneš: Trump situáciu eskaluje, rozhneváva si ľudí aj policajtov

Rozhovor ZKH o rasových nepokojoch v USA.

"Komunity sú zvyknuté, že polícia je všade. Dáva pokuty za prechádzanie mimo prechod, za to, že postávate na rohu niekde pri pumpe, za odpľuvnutie žuvačky. Tie pokuty sa potom kumulujú, komunity sú chudobné, a keď sa to nazbiera, je to závažnejší prečin, putujete do väzenia s ďalšími poplatkami. Po čase sa vrátite späť do komunity a polícia pokračuje v tom istom duchu, a keď to pokračuje, môžete skončiť vo väzení aj na veľmi dlhú dobu," popisuje systém, v ktorom sú zamotané mnohé komunity Afroameričanov v USA amerikanista Jan Beneš.

"Trump hnev rozdúchava a hlavne nepomáha polícii. Vyeskaloval situáciu tým, že hrozil ľuďom, že na nich pošle psy a armádu. Políciu tak vystavuje väčšiemu riziku než by mala byť. Policajti sú vo veľmi stresových situáciách, na ktoré nie sú cvičení. Nevedia, čo majú robiť, nesústredia sa na rabovanie, naopak kriminalizujú protestujúcich. Prezident nepomáha, rozhneváva protestujúcich aj policajtov," dodáva Beneš.

"Ja si to nechcem ani predstavovať, aké je to byť Afroameričanom. Počul som historky od profesorov kamarátov, známych, že sa boja šoférovať v noci, boja sa pri každej policajnej hliadke," hovorí amerikanista Jan Beneš z Filozofickej fakulty Ostravskej univerzity v rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu