SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav
Cez čiaru

Cez čiaru

Investigatívna relácia o korupcii,
spoločenských problémoch a občianskych témach.

Načítavam video...

Cez čiaru: Ako sa skončí očista prokuratúry? (upútavka)

Nová epizóda investigatívnej relácie Cez čiaru už čoskoro.

Už v najbližších dňoch plánuje vládna koalícia zmeniť pravidlá pri voľbe generálneho prokurátora. Sľubuje si od toho očistu prokuratúry.

V minulosti mali byť sľubom pre spravodlivosť aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka či šéf úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Obaja začínali ako prokurátori dnes už neexistujúcej Vojenskej prokuratúry, ktorá sa často venovala napríklad drobným prehreškom vtedajších vojakov základnej vojenskej služby.

Neskôr však Trnka s Kováčikom riešili aj zásah silových zložiek komunistického režimu proti manifestujúcim študentom 17. novembra 1989 na pražskej Národní třídě.

Obaja zohrali úlohu aj pri vyšetrovaní kauzy odpočúvanie v roku 2002, v ktorej figuroval vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko, vtedajší minister vnútra Vladimír Palko, ale aj vtedajší príslušník SIS Peter Tóth.

Ďalší pôvodne vojenský prokurátor Ctibor Košťál zase vyšetroval zmiznutie dokumentov ŠtB v kauze Tisova vila, ktoré podľa svedkov nariadil Vladimír Mečiar.

Všetky tieto prípady spája fakt, že nikto z ich aktérov nepykal.

Nová epizóda Cez čiaru už o pár dní na youtubovom kanáli denníka SME a na webe sme.sk.

Investigatívny formát Cez čiaru je výsledkom spolupráce Pavla Fejéra a Kataríny Jánošíkovej s Nadáciou Zastavme korupciu. Od októbra 2018 reláciu Cez čiaru vysielame na SME.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu