Firmy riešia nové nečakané výzvy – balansujú medzi plnením povinností, ktoré určuje štát, ochranou svojich zamestnancov, neistou situáciou a podnikateľským rizikom. Ako situáciu zvládnuť v rámci platných právnych noriem a možností, ktoré prinášajú aktuálne zákony, prijaté v rámci štátnej podpory?
Ktoré ďalšie výpomoci by ešte podnikatelia privítali zo strany vlády na to, aby sa mohlo udržať na trhu čo najviac krízou oslabených podnikov.
Kríza skomplikovala obchodné vzťahy a firmám hrozia sankcie za nesplnené záväzky. Ako postupovať v takejto situácii? Čo robiť v prípade, ak sa dodávateľ v dôsledku prijatých opatrení dostane do omeškania?
A čo pracovnoprávna oblasť? Snaha o udržanie chodu prevádzky nemôže byť dôvodom na porušovanie práv zamestnancov. Nepodceňte fakt, že firmy sú aj teraz povinné organizovať prácu a zabezpečiť ochranné prostriedky tak, aby neohrozili zdravie zamestnancov.
Čo však v prípadoch, keď firma činnosť obmedzila alebo prerušila? Môže nariadiť zamestnancovi prácu z domu alebo čerpanie dovolenky? Ako postupovať pri prekážkach v práci zo strany zamestnávateľa a kedy možno poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno bez náhrady mzdy?
Na tieto a ďalšie otázky sme hľadali odpovede.
Hostia diskusie:
Ján Oravec, štátny tajomník, Ministerstvo hospodárstva SR
Jana Alušíková, partner, Advokátska kancelária MPH
Pavol Jakubec, spolumajiteľ I.D.C. Holding a majiteľ gumárenskej spoločnosti Vegum
Juraj Sopko, riaditeľ a prokurista, HO&PE Family
Moderuje:
Ivan Haluza, špecialista na firemné spravodajstvo
Online konfereciu pripravili konferencie.sme.sk.