SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Prečo je dobré nosiť rúško a ako sa oň starať? Pozrite si video

Rúška bránia aj tomu, aby sme sa zbytočne dotýkali tváre.

Ochranné rúško nie je magické brnenie. Negarantuje totálnu imunitu pred šíriacou sa infekciou. Ochránite ním však nielen sami seba, ale najmä svoje najbližšie okolie. A spoločne ochránime nás všetkých. Účinok rúška sa zvyšuje počtom ľudí, ktorí ho nosia. Odborníci odporúčajú, že sa máme správať tak, akoby sme všetci boli potenciálne chorí a tomu prispôsobiť aj naše správanie.

Jednoduché filtračné rúško, teda to chirurgické alebo to, ktoré ste si ušili doma, slúži v prvom rade ako základná bariéra. Stojí v ceste nákazám, ktoré sa z tela chorého prenášajú vzduchom pomocou drobných kvapôčok pri kašľaní, kýchaní a dokonca aj pri obyčajnom dýchaní.

Všetky typy rúšok ponúkajú okrem ochrany zraniteľných slizníc aj druhý dôležitý benefit. Bránia tomu, aby ste sa zbytočne dotýkali tváre. Ľudia sa dotýkajú tváre približne 23-krát za hodinu. Vďaka maske klesá riziko, že si vírus prenesiete z kontaminovaného povrchu, ako napriklad z kľučky, bezprostredne do oblasti úst a nosa.

Ako si rúško správne nasadiť? Skôr, než sa ho dotknete, umyte si ruky vodou a mydlom. Horný okraj masky môže mať ohybný prúžok, ktorý si patrí na nos. Priložte si masku na tvar, upravte okraje, aby neodstávali, a popruhy uviažte alebo založte za uši. Správne nasadená ochranná maska má zakrývať ústa, nos aj bradu. Máloktoré doma ušité rúška priliehajú k tvári úplne. Slúžia ale hlavne na to, aby zachytili kvapôčky s infekciou. No a keď si masku dávate dole, dotýkajte iba popruhov či gumičiek, nie časti, ktorá filtrovala vzduch. A vždy si pri tom umyte ruky.

Doma ušité rúška sa dajú používať opakovane. Keď prídete domov, bude zrejmé vlhké od vášho dychu. Musíte ho vysušiť a vysterilizovať. Ako? Operte ho pri teplote najmenej 60 stupňov a prežehlite. Toto robte po každom jeho použití. Je preto dobré mať doma rúška aj dve či tri.

Na vlhnutie existuje dobrý tip. Ako provizórny filter môžete použiť papierovú vreckovku a tú môžete počas dňa vymienať podľa potreby. Vlhké rúško totiž stráca svoju funkčnosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia

TOP videá