SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Máte občiansky preukaz s čipom? Pomôže vám v čase koronavírusu

Situácia v súvislosti s možnosťou nákazy koronavírusom si vyžaduje, aby sme zvážili osobnú návštevu úradov, či zákazníckych centier.

Situácia v súvislosti s možnosťou nákazy koronavírusom si vyžaduje, aby sme zvážili osobnú návštevu úradov, či zákazníckych centier. Riešením je elektronická komunikácia, s využitím podpisovania elektronických dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom (napr. s elektronickým občianskym preukazom s kontaktným čipom - eID).

Rôzne podania, žiadosti a formuláre, sú dostupné pre stiahnutie z web stránok štátnych úradov a súkromných spoločností do PC pre ich off-line vypĺňanie. Tieto elektronické dokumenty po ich vyplnení môžete jednoducho podpísať na stránke zep.disig.sk a elektronicky zaslať poskytovateľovi požadovanej služby.Občania, spoločnosti aj úrady sa týmto vyhnú osobnému styku, ktorý v súčasnosti predstavuje zdravotné riziko. Službu elektronického podpisovania a overovania bezplatne poskytuje slovenská IT firma Disig a.s.

Podľa posledných údajov je na Slovensku vydaných takmer 2 milióny eID vhodných pre elektronické podpisovanie. Viac ako 326 000 držiteľov eID má dnes vydaný aj podpisový certifikát, čo znamená, že iba títo dnes môžu využívať elektronické služby štátu a komerčných spoločností. Zvyšní držitelia eID majúmožnosť vydať si podpisový certifikát sami, na diaľku z pohodlia svojej firmy alebo obývačky. Postup spoločne s návodom sú popísané na stránke Slovensko.sk. Informácie o elektronickom podpisovaní a jeho výhodách v reportáži.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu