SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Každá druhá leukémia môže byť z hľadiska výskytu zriedkavá

Klinika onkohematológie LF UK a NOÚ, ktorá sa venuje onkologickým ochoreniam krvi a krvotvorných orgánov, vyšetrí ročne 15 000 pacientov z celého Slovenska.

K najčastejším typom nádorov krvi patria leukémie, lymfómy a myelóm. Ich zákernosť spočíva v tom, že existuje veľké množstvo ich podtypov, až niekoľko desiatok. Čiže z hľadiska výskytu by sa každá druhá choroba mohla považovať za zriedkavú. Rozlíšiť to pomáha veľmi podrobná diagnostika krvi, kostnej drene, buniek, tkanív. Z výsledkov sa postupne vytvára akási skladačka, ktorá určí jednotlivé podtypy. Pri diagnostike zriedkavých ochorení sa ďalšími vyšetreniami hľadajú odlišnosti od bežných nádorov. A na základe toho sa určí liečba.

Terapia zriedkavých ochorení krvi a krvotvorných orgánov stojí na základných princípoch onkológie, a to chemoterapii a rádioterapii. Ale čoraz viac sa do popredia dostávajú moderné inovatívne spôsoby, ako sú imunoterapia a cielená liečba. Pozitívnou správou je, že výskum ide dopredu, do praxe sa zavádzajú inovatívne molekuly, ktoré pomáhajú aj pri zriedkavých typoch nádorov krvi. Nové cieľové molekuly sa napríklad používajú pri liečbe raritnej akútnej lymfoblastovej leukémie, kde sa prežívanie zlepšilo z 20% na 60% v piatich rokoch, čo je výrazný úspech. Klinika sa pripravuje aj na tzv. bunkovú liečbu T-bunkami, čo je veľká budúcnosť onkohematológie. Súčasťou kliniky je aj Transplantačná jednotka, druhé najväčšie transplantačné pracovisko na Slovensku, kde sa ročne vykoná takmer 80 transplantácií.

Za výraznými úspechmi Kliniky onkohematológie LF UK a NOÚ stojí i medzinárodná spolupráca a klinický výskum. Klinika realizuje aj tzv. translačný výskum, keď nové poznatky v medicíne zavádza do praxe.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Komerčné video

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá