SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Ako sa sčítajú tresty pre Kočnera, ak ho odsúdia aj za vraždu (video)

Môže uložiť súd ako trest dve doživotia?

S dekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduardom Burdom rátame tresty. Najprv trest, ktorý padol v kauze zmenky.

Video sme točili ešte pred vynesením rozsudku, preto Burda vysvetľuje, ako sa prokurátor Ján Šanta dopočítal k trestu 20 rokov, ktorý navrhol Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi. Obaja totiž mali spáchať dva trestné činy: falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnenú výrobu peňazí a cenných papierov a marenie spravodlivosti.

Burda vysvetľuje, čo to pre výšku trestu znamená. Či nastupuje prísnejší trest a ako sa ráta.

Riešime tiež Mariana Kočnera v kontexte iných trestných vecí. V jeho prípade je ich otvorených celkovo sedem. Ako sa budú teoreticky, keďže zachovávame prezumpciu neviny, rátať tresty v každom ďalšom prípade. Ako bude postupovať súd v prípade vraždy Jána Kuciaka, keď už máme predtým nejaký rozsudok.

Napokon sme rozoberali s Burdom doživotie.

Existuje prísnejšie a menej prísne doživotie? Môže uložiť súd ako trest dve doživotia? Kedy najskôr môže odsúdený na doživotie požiadať o prepustenie? Čo všetko súd môže a čo nemôže vtedy brať do úvahy, keď posudzuje, či je páchateľ napravený a už nebude nebezpečný pre spoločnosť? Ako teoretický príklad sme si vzali Mikuláša Černáka.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu