SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Súd s Kotlebom pre sporné šeky odročili. Už mu hrozí väzenie (video)

Pri novej kvalifikáci mu hrozí štyri až osem rokov väzenia.

Pojednávanie vo veci sporných šekov v hodnote 1488 eur dnes (29.1.) Špecializovaný trestný súd odročil na žiadosť obžalovaného Mariana Kotlebu. Pojednávať sa bude opäť začiatkom marca.

Kotleba sa pri žiadosti o odročenie oprel o upozornenie sudkyne Ruženy Sabovej, ktorá povedala, že súd môže skutok posudzovať aj prísnejšie, než bol predložený. Do úvahy by totiž bral inú kvalifikáciu trestného činu. Šéf extrémistickej strany je obžalovaný z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Podľa Sabovej sa však dá na skutok pozerať aj priamo ako na propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Rozdiel v trestnej sadzbe za skutky je pritom značný.

Pri kvalifikácii, ktorú žiadala prokuratúra pôvodne, hrozí trest maximálne do troch rokov. Pri novej kvalifikácie, ktorý sa opiera o propagáciu neonacizmu, hrozí trest na štyri až osem rokov.

"Žiadam odročiť hlavné pojednávanie až po voľbách, aby to nemohli považovať za politický súd," vyhlásil na súde Kotleba.

Za zmenou posudzovania skutku je zrejme práca prokurátora špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza, ktorý ešte nedávno dopĺňal dôkazy proti Kotlebovi. Zahrnul do nich aj kandidátku ĽSNS do parlamentných volieb, na ktorej podľa neho vidieť, akými ľuďmi sa Kotleba obklopuje.

Honz na videu vysvetľuje, čo sa na súde udialo. Hovorí, že zmenu posudzovania skutku pociťuje ako reakciu na nové dôkazy. Priznal, že toto rozhodnutie sudkyne Sabovej skôr neočakával.

„Čakal som, že po vykonaní dôkazov by sme k prísnejšej kvalifikácii mohli pristúpiť neskôr," vysvetľuje vo videu.

Kotleba po skončení súdu povedal, že žiada len zákonný postup v prípade. Do nového termínu si vraj chce pripraviť novú obhajobu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Marian Kotleba

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Strana Kotleba - ĽSNS

TOP videá