SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Deti môžu byť na Pokeci terčom útokov. Ten proti zneužívaniu bojuje

Reportéri SME mohli sledovať ich prácu.

Koncom júla tohto roka si trinásťročné dievča založilo na Pokeci profil pod prezývkou Radka2OO7 s písmenami O namiesto núl. Už po niekoľkých minútach jej muži začali ponúkať sex. „Nevadí, stretneme sa a naučíš sa to. Trvá to iba desať minút a máš 150 eur,“ napísal jeden z nich pod prezývkou Jurci 1904 s vedomím, že dievča má len trinásť rokov.

Radka2OO7 nie je skutočná osoba, ale jeden z troch falošných profilov, ktorý si reportéri denníka SME vytvorili v priebehu posledných mesiacov, aby zistili, ako Pokec bojuje proti sexuálnym predátorom na internete.

Prípad Radky2OO7 ukazuje, že sexuálni predátori sú napriek tomu na Pokeci stále aktívni. Celkovo narazila redakcia v letných mesiacoch za tri dni na dvoch používateľov, ktorí chceli sex od dievčaťa, aj keď im povedalo, že má len 13 rokov. Často pritom ide o ľudí, ktorí takto skúšajú osloviť stovky až tisíce dievčat a čakajú, ktoré sa dá zmanipulovať.

Reportéri denníka SME v Bratislave využili možnosť a nahlásili konverzáciu ako problémovú. V dvesto kilometrov vzdialenej Žiline túto sťažnosť vyhodnocovali pracovníci Pokecu. Ich prácu mohli reportéri SME takisto sledovať.

V oddelení administrátorov a supervízorov Pokecu je cez pracovný deň okolo obeda v službe deväť zamestnancov. Sídlia v miestnosti, ktorá pôsobí ako klasický kancelársky priestor. Na prvý pohľad je iný len tým, že na stenách medzi počítačmi sú nalepené zoznamy problémových profilov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá