SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Sociológ: Existuje mnoho ľudí, ktorí by radi išli na oba pochody (video)

Štyri výčitky k Dúhovému pochodu.

Cez víkend sa konajú v hlavnom meste dva pochody. Dúhový Pride a Pochod za rodinu. Do prvého prídu tí, ktorí podporujú LGBTI komunitu, do druhého zase zástancovia "tradičnej" rodiny.

Zdá sa, že vnímame tieto pochody ako protichodné, akoby každému táboru išlo o inú vec, na ktorú chce upozorniť.

Sociológa Andreja Findora z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave sme sa preto opýtali, čo majú tieto pochody odlišné a čo spoločné.

Podľa neho sa odlišujú politickou agendou, ktorú sledujú. "A to, čo majú spoločné, je, myslím si, inakosť, rôznorodosť, láska k blížnemu, elementárny základný rešpekt voči ľudskej bytosti," hovorí.

Od sociológa Andreja Findora sme tiež chceli, aby reagoval na najčastejšie výčitky, ktoré zvyknú ľudia, ktorí Pride nepodporujú, adresovať tomuto pochodu. Pripravili sme si štyri, ktoré sú podľa nás vo verejnom priestore najfrekventovanejšie.

Prvou z nich je, prečo má niekto potrebu verejne prezentovať svoju sexuálnu orientáciu. Ďalšou je, nech majú LGBTI ľudia svoje požiadavky, ale intímne veci nech ostanú intímne.

Tretia výčitka je, prečo sa obliekajú vyzývavo, prečo tancujú, prečo provokujú. Štvrtá výčitka je, že keby sme LGBTI ľuďom splnili všetky ich požiadavky, boli by privilegovaní.

Odpovede sociológa si pozrite vo videu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá