SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Najvyšší grant v histórii EÚ dostal slovensko-český energetický projekt

Vďaka tzv. smart technológiám budú do vybraných lokalít nasadené nové komunikačné prvky a inteligentné riadenie zaťaženia.

Spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD) a E.ON Distribuce získali od Európskej komisie kofinancovanie vo výške 91,2 milióna EUR na medzinárodný projekt inteligentnej sústavy ACON Smart Grids. Ide o prvý projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi projektami spoločného záujmu EÚ a zároveň dostal historicky najvyšší grant.

Projekt ACON (Again Connected Networks) sa sústreďuje na nasadzovanie prvkov inteligentných sietí do distribučných sústav. Vďaka tzv. smart technológiám budú do vybraných lokalít nasadené nové komunikačné prvky a inteligentné riadenie zaťaženia, čo zaistí v budúcnosti okrem iného podporu pripájania obnoviteľných zdrojov. Projektu ACON, ktorý je jedným z najvýznamnejších spoločných slovensko-českých projektov v energetike a zároveň podporuje európske ciele v oblasti energetiky, vyjadrili podporu Peter Žiga, minister hospodárstva SR a Karel Havlíček, minister priemyslu a obchodu ČR. Obaja rezortní ministri, spolu s partnermi projektu, podpísali dnes v Bratislave Vyhlásenie o podpore
projektu ACON s cieľom zabezpečiť plynulú implementáciu jednotlivých cieľov projektu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu