SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod
Načítavam video...

Karta prežije, ak s ňou skočíte do vody, ale opaľovanie jej už škodí

Všetky dôležité dovolenkové rady pre vaše bankové karty.

O bankových kartách sa z nášho videa dozviete všetko dôležité pred tým, ako sa vyberiete na dovolenku. Platiť kartou je bezpečné a je lepšie brať si práve karty a čo najmenej hotovosti. Ideálne je mať dve karty, debetnú aj kreditnú. Jednak máte dve karty, ak jednu stratíte. A tiež, sú obchodníci, u ktorých debetnou kartou nezaplatíte, napríklad požičovne áut alebo niektoré hotely. Banky tiež hovoria o tom, že ku karte sa máme správať ako ku svojej peňaženke a nenechávať ju bez dozoru a rozhodne si na ňu nepíšte PIN.

Hotovosť z bankomatu vyberajte debetnou kartou, poplatky sú nižšie ako pri kreditných kartách. V krajinách, kde sa neplatí eurom, vám pri platení alebo pri výbere z bankomatu môže miestna banka ponúknuť dve možnosti, buď zúčtovanie v lokálnej mene alebo dynamický prepočet na eurá. Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB, hovorí, že jednoznačne klientom neodporúčajú možnosť prepočtu, aj keď sa to môže zdať veľmi pohodlné, lebo viete hneď, koľko platíte. Ale dynamický prepočet je menej výhodný a výsledná suma môže byť navýšená aj o konverzné poplatky.

Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenske sporiteľne radí, že ak zadávate PIN, vždy si rukou zakryte druhú ruku a ak platíte v reštaurácii, nedajte čašníkovi svoju kartu, aby s ňou odišiel do zadnej časti reštaurácie. Radšej choďte s ním k pokladni a zaplaťte tam. Majte zriadené notifikácie, ktoré vás informujú o každej transakcii. A tak budete vedieť aj o prípadnej podozrivej transakcii a môžete ju hneď riešiť.

Čo robiť, ak neviete kde máte kartu, máte podozrenie na jej zneužitie alebo ste kartu rovno stratili? Dozviete sa z videa. A tiež, čo všetko už dnes viete urobiť jednoducho a kdekoľvek vo svojej bankovej mobilnej aplikácii. Už samozrejmosťou je prestavovať si limity podľa aktuálnych potrieb, ale banky majú aj svoje špeciality, ako povolovanie kontinentov či úplne blokovanie karty tak, že s ňou neurobíte nič, keď si kartu chcete nechať cez deň napríklad na hotelovej izbe a večer si zase celé nastavenie ľahko zmeníte.

Dávajte si pozor aj na to, koľko a akej hotovosti si donesiete domov, banky exotické meny nezamieňajú. A mince nie sú zameniteľné vôbec, ani tie z Českej republiky.

Pýtali sme sa aj na extréme dovolenkové situácie, napríklad ak skočíte s kartou do vody alebo ju zabudnete na horúcom slnku. Prípadne ak ju chcete používať na to, na čo nie je určená, napríklad ako náhradu nožíka na krájanie melóna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu