SME
Načítavam video...

Kiska, Kotleba či KDH, koho si teraz vyberú pod Tatrami?

Zisťovali sme, prečo rastie podpora Kotlebu na Zamagurí.

Andrej Kiska už je bývalý prezident. Oznámil založenie novej strany a chystá sa do parlamentu. V roku 2014 porazil v prezidentských voľbách Roberta Fica, volilo ho vtedy viac ako 1,3 milióna voličov, získal 59,4 percent, Robert Fico vtedy prehral so 40,6 percentami.

Pod Tatrami, z kraja, odkiaľ Kiska pochádza, ho vtedy v niektorých obciach podporilo v percentách oveľa viac ľudí, ako bol jeho celoslovenský výsledok. V Ždiari získal 63 percent, v Tatranskej Javorine takmer 67 percent a v Lendaku dokonca viac ako 83 percent. Veľkú podporu mal aj v Poprade, kde sa narodil a žije. Získal tam hlasy 72 percenta voličov, ktorí prišli k urnám.

Politický geograf z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Tibor Madleňák hovorí, že Poprad bol vždy pravicový a Robert Fico a Vladimír Mečiar tu nikdy nemali výrazné pozície.

Volebným správaním je dokonca bližší Bratislave, ako napríklad Nitra. Ľudia tu preferujú stredopravé strany, silnú podporu mala napríklad Iveta Radičová a SDKÚ, či neskôr SaS. V rázovitých obciach na Zamagurí je zase silná podpora kresťanských strán, ľudia sú tu konzervatívni a hodne volia KDH.

V prezidentských voľbách, kedy sa prezidentkou stala Zuzana Čaputová, v prvom kole v Lendaku vyhral Marian Kotleba, František Mikloško bol druhý a Štefan Harabin tretí. V Ždiari už v prvom kole vyhrala Zuzana Čaputová a približne rovnako Ždiarčania podporili Šefčoviča, Kotlebu či Harabina. V Tatranskej Javorine to bolo poradím rovnaké, len s inými číslami.

A tak sme sa na Zamagurie vybrali, aby sme zistili, či by tu ľudia podporili aj novú stranu Andreja Kisku a či bol podľa nich dobrý prezident, alebo ich naopak sklamal.

V eurovoľbách sa tu dobre darilo aj Kotlebovej ĽSNS, a tak nás zaujímalo aj to, kto túto stranu podporuje a ako jeho voliči zdôvodňujú svoju voľbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu