Andrej Kiska už je bývalý prezident. Oznámil založenie novej strany a chystá sa do parlamentu. V roku 2014 porazil v prezidentských voľbách Roberta Fica, volilo ho vtedy viac ako 1,3 milióna voličov, získal 59,4 percent, Robert Fico vtedy prehral so 40,6 percentami.
Pod Tatrami, z kraja, odkiaľ Kiska pochádza, ho vtedy v niektorých obciach podporilo v percentách oveľa viac ľudí, ako bol jeho celoslovenský výsledok. V Ždiari získal 63 percent, v Tatranskej Javorine takmer 67 percent a v Lendaku dokonca viac ako 83 percent. Veľkú podporu mal aj v Poprade, kde sa narodil a žije. Získal tam hlasy 72 percenta voličov, ktorí prišli k urnám.
Politický geograf z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Tibor Madleňák hovorí, že Poprad bol vždy pravicový a Robert Fico a Vladimír Mečiar tu nikdy nemali výrazné pozície.
Volebným správaním je dokonca bližší Bratislave, ako napríklad Nitra. Ľudia tu preferujú stredopravé strany, silnú podporu mala napríklad Iveta Radičová a SDKÚ, či neskôr SaS. V rázovitých obciach na Zamagurí je zase silná podpora kresťanských strán, ľudia sú tu konzervatívni a hodne volia KDH.
V prezidentských voľbách, kedy sa prezidentkou stala Zuzana Čaputová, v prvom kole v Lendaku vyhral Marian Kotleba, František Mikloško bol druhý a Štefan Harabin tretí. V Ždiari už v prvom kole vyhrala Zuzana Čaputová a približne rovnako Ždiarčania podporili Šefčoviča, Kotlebu či Harabina. V Tatranskej Javorine to bolo poradím rovnaké, len s inými číslami.
A tak sme sa na Zamagurie vybrali, aby sme zistili, či by tu ľudia podporili aj novú stranu Andreja Kisku a či bol podľa nich dobrý prezident, alebo ich naopak sklamal.
V eurovoľbách sa tu dobre darilo aj Kotlebovej ĽSNS, a tak nás zaujímalo aj to, kto túto stranu podporuje a ako jeho voliči zdôvodňujú svoju voľbu.