Nakrúcali sme v obciach v okolí Topoľčian a Piešťan. Topoľčany ako tradičná bašta Smeru. V Piešťanoch má táto strana tiež veľkú podporu. V eurovoľbách však, v niektorých obciach regiónu bodovala ĽSNS a Smer skončil ako druhý, a práve tam sme sa vybrali.
Obce sú súčasťou širšieho regiónu. "Tento región sa v posledných voľbách črtá ako sekundárne jadro podpory ĽSNS na západnom Slovensku, ktoré tvorí pás regiónov od Kysúc, cez Považie až po hornú Nitru. Na rozdiel od primárneho stredoslovenského jadra podpory ĽSNS, tam už nie je možné hovoriť o sociálno-ekonomických problémoch, poprípade rómskej problematike," vysvetľuje politický geograf Tibor Madleňák z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Madleňák tiež hovorí, že väčšina regiónov v tomto sekundárnom páse sa vyznačuje práve tým, že v minulosti volila HZDS, a potom Smer. A teraz postupne časť prechádza práve ku Kotlebovi. Ešte v minulosti to bol región, ktorý v medzivojnovom období silne preferoval ľudákov. Čiže sa tú črtá aj takýto historický kontext.
Pri predchádzajúcich reportážach bola naša skúsenosť taká, že voliči ĽSNS s nami nechceli hovoriť. Boli sme však prekvapení. Na autobusovej zastávke vo Veľkých Kostoľanoch oslovíme mladú ženu, je zo susednej obce Pečeňady. Pani Jana má 42 rokov a hneď nám otvorene povie: "Raz som volila Smer a nikdy viac." Teraz volila Kotlebu a bude ho voliť aj do parlamentu, dúfa, že si ešte polepší. Hovorí o problémoch s Rómami, ktorých síce v regióne majú málo a ako hovoria oslovení ľudia, sú "slušní", ale sleduje správy a vidí, čo sa deje na východe.
Kým doteraz sme pri reportážach po Slovensku počúvali sprostredkovane o tom, že Kotlebu volia len mladí ľudia, tú vidíme, že to tak v realite nie je. Stretávame mužov i ženy v strednom veku s rodinami, ktorí ho volili, ale aj dôchodcov, ktorí to zvažujú. Keď sa pýtame ľudí v obciach okolo Piešťan a Topoľčian, čo ich trápi, hovoria, že sa im tu žije dobre. Nezamestnanosť je malá a vraj kto chce, prácu si nájde. Zdá sa, že najväčším problémom je, že nie všetky dedinky majú obchod, alebo im chýba lekár.
Prečo sa tu ľudia rozhodli voliť Kotlebu a čo od neho očakávajú? Pozrite si reportáž.