SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Pozrite sa, ako hlasovať v eurovoľbách (video)

Volič dostane od volebnej komisie obálku a 31 hlasovacích lístkov.

Voliť môže len ten, kto je v deň volieb na Slovensku. Volič hlasuje vo volebnej miestnosti podľa svojho trvalého bydliska. Ak chce voliť v inej volebnej miestnosti na území Slovenska, musel požiadať o voličský preukaz.

Po príchode do volebnej miestnosti sa volič musí preukázať občianskym preukazom alebo pobytovým preukazom občana EÚ. Ak má aj voličský preukaz, predloží aj ten. S ním môže hlasovať kdekoľvek na Slovensku.

Volič dostane od volebnej komisie obálku a 31 hlasovacích lístkov. Každý lístok je kandidátkou jednej strany, hnutia alebo koalície. Na ňom sú mená jednotlivých kandidátov, sú aj očíslovaní.

Hlasuje sa za plentou. Do obálky možno vložiť iba jeden hlasovací lístok. Ak je v obálke viac lístkov, hlas je neplatný.

Na lístku môže volič zakrúžkovať len dvoch kandidátov a to tak, že zakrúžkuje ich poradové číslo. Ak pridá krúžkov viac, prednostné hlasy sa neprirátajú vybraným kandidátom. Hlasovací lístok však napriek tomu bude pre politickú stranu platný.

Lístok treba vložiť do obálky, zalepiť ju a vhodiť do volebnej schránky. Nepoužité hlasovacie lístky musí volič vyhodiť do špeciálnej schránky, ak ich volič vynesie z volebnej miestnosti, hrozí mu pokuta 33 eur.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu