SME
Načítavam video...

Ako si overíte pravosť bankovky (video)

Falzifikátom môže byť aj vytlačená bankovka na domácej tlačiarni.

"Skúška hmatom, pohľadom, naklonením," pohotovo odpovedá na našu otázku, ako si overím pravosť bankovky, Viera Bonová, špecialistka oddelenia ochrany a analýzy platidiel, ktorá v Národnej banke Slovenska pracuje už viac ako 20 rokov a väčšiu časť svojho profesionálneho života venovala práve práci s analýzou peňazí.

Hovorí nám, že každý deň dostanú nejaké podozrivé bankovky na analýzu. Bolo to tak aj v deň našej návštevy, kedy navyše prišli poštou aj poškodené bankovky.

"Milión eur, ktorý niekto vyrobil pre zábavu tak, že pozliepal desaťeurovky a teraz ich nevie rozdeliť z fólie, do ktorej ich zalial. Ten, kto ich priniesol, žiada teraz za ne náhradu. Či ju dostane, sa uvidí až po analýze," hovorí Viera Bonová a zdôrazňuje, že ide o úmyselné poškodenie bankoviek.

Čo je falzifikát

Marián Kmeť, vedúci oddelenia prípravy a analýzy platidiel z NBS, vysvetľuje, že falzifikát je neoprávnene vyrobená napodobnenina bankovky, ktorá má spôsobilosť byť zamenená za pravú bankovku.

Falzifikátom podľa neho môže byť za istých okolností aj farebne vytlačená bankovka na domácej tlačiarni, za podmienky, že jej veľkosť je rovnaká ako originál, alebo mu je veľmi blízka. Môže mať dokonca aj nejaké grafické prvky navyše.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského a expert na trestné právo Eduard Burda nám vysvetľuje, že pokiaľ ide o samotnú kvalitu falzifikátu, tak "sa stretávame v praxi aj s tým, že falzifikáty nie sú častokrát aj naschvál úplne rovnaké, lebo páchatelia si myslia, že kvôli tomu, že povedia, že niečo sme tam pozmenili, tak to predsa nemôže byť považované za falzifikát. Tak dúfajú, že sa takýmto spôsobom vyvinia."

Nie je to ale rozhodujúce, hovorí Burda. Podstatné je to, či je falzifikát schopný oklamať určeného príjemcu. Môžu sa teda objaviť znaky či niektoré znaky byť nedokonalejšie.

Čo robiť, ak zistíte, že máte falošnú bankovku

Burdu sme sa pýtali aj na modus operandi českej kauzy Celník, kedy skupina okolo českého mafiána Radovana Krejčířa falšovala balíky peňazí tak, že na vrch a spodok balíčka umiestnila pravé bankovky, medzi to falzifikáty a prelepovali ich originálnou bankovou páskou. Je presvedčený, že v takomto prípade je naplnená skutková podstata falšovania peňazí.

Ako postupovať, ak zistíme, že nám napríklad v obchode vydali falošnú bankovku? Môžete ju zaniesť na políciu alebo aj do Národnej banky na overenie. V žiadnom prípade takouto bankovkou neplaťte.

Jej pravosť vám v NBS overia. Ak je pravá, vrátia vám ju späť, ak nie, vypracujú protokol a informujú políciu. Nemusíte sa báť toho, že vás budú trestne stíhať len za to, že ste podozrivú bankovku odovzdali Národnej banke.

"Oni si vás vypočujú, vy poviete, ako ste k tomu falzifikátu prišli, a to je všetko," vysvetľuje expertka. "Ak prídete ku falzifikátu ako fyzická osoba, trestne stíhaný nebudete, ak ho neuvediete zas ďalej do obehu," upozorňuje.

Od sofistikovaných späť k jednoduchším falzifikátom

Z bankomatu si vybrať falzifikát nemôžete, banky peniaze, ktoré do nich vkladajú, z hľadiska pravosti preverujú. Bonová odporúča vždy, keď vám vydajú bankovky v obchode, ich kontrolu. Ona sama hovorí, že si ich vždy skontroluje.

"Dá sa povedať, že z jednoduchých falzifikátov sa prešlo na sofistikovanejšie, ale teraz sa zase trend vracia k jednoduchším falzifikátom, kde chýbajú jednotlivé ochranné prvky, poprípade je napodobnený len jeden ochranný prvok," odpovedá Bonová na našu otázku, akým smerom sa teraz falšovanie uberá.

Môže to podľa nej svedčiť o tom, že ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť prijímaným peniazom a falšovatelia tak majú úspech aj s jednoduchšími falzifikátmi.

Pýtali sme sa aj na to, či sa teraz falšuje menej, ako v minulosti. "Asi nie," pokrúti hlavou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu