SME
Načítavam video...

Juraj Hipš: V 90. rokoch boli skinhedi na uliciach, dnes sú v parlamente

Kto sa s kým bil na uliciach?

S občianskym aktivistom a expertom na školstvo Jurajom Hipšom sme sa rozprávali o tom, aká bola Bratislava v 90. rokoch, kde vtedy vedľa seba fungovali dve subkultúry, anarchistická a pankáčska na jednej strane a skinhedská na druhej.

"V 90. rokoch som sa silne angažoval v anarchistickom hnutí. V tej dobe, byť anarchistom, tak to je niečo podobné, ako keď boli depešáci a metalisti. A mne boli sympatickí práve anarchisti a filozofia za nimi. A v tej dobe, druhá subkultúra, ktorá tu bola silná v 90. rokoch aj v Bratislave, to boli skinhedi. A to boli naozaj nazi-skinhedi. Chodili oblečení v bomberách, čiernych topánkach. Bolo úplne štandardné, že tu boli pouličné bitky. A to bolo obdobie, kde reálne sa skinhedské hnutie formovalo," opisuje vtedajšie dianie Hipš, ktorý mal vtedy okolo osemnástky.

Pýtali sme sa ho, čo sa s týmito subkultúrami za viac ako 20 rokov stalo a kam sa vyvinuli.

"Mal som stretnutie v Národnej rade SR a to bolo také celkom signifikantné, keď vo vchodových dverách som sa zrazil vlastne s podobnými ľuďmi, ktorí ma kedysi kopali na ulici. A to boli poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko. Neboli to tí mladí ľudia, je to už asi iná generácia. Ale títo ľudia s podobným zmýšľaním sa nám reálne ocitli v parlamente. Ten posun je teda celkom zvláštny a celkom som bol z toho vystrašený," hovorí Hipš.

Dodáva, že "určite sú v niečom kultivovanejší, čo môže byť značne nebezpečnejšie. Jedna vec je, že keď máte na ulici nazi-skinheda, ktorý vám nadáva, je vulgárny, ktorý vás napadne odzadu, alebo vykrikuje a primitívne hajluje, druhá vec je, že máte takýchto ľudí v parlamente - je už vidno, ako si dávajú pozor, ale ja som hlboko presvedčený, že to myslenie, čo je za tým, je veľmi podobné a o to je to nebezpečnejšie."

Juraj Hipš pôsobil ako stredoškolský učiteľ a vo vzdelávaní sa veľa angažuje doteraz, zaujímalo nás teda aj, čo si myslí o vzdelávaní detí v našich školách. Či naučia deti myslieť a či to vlastne majú byť vôbec školy, ktoré deti budú učiť kritickému mysleniu. Komu deti najviac veria a kto ich vie najviac ovplyvniť?

Aby sa naučili myslieť, treba im pridať hodiny občianskej výchovy, ale treba niečo úplne iné? A keďže sme porovnávali Slovensko dvadsať rokov dozadu a teraz, opýtali sme sa ho aj, čo si myslí o Slovensku za dvadsať rokov, aké bude?

Juraj Hipš po publikovaní videa ohlásil vstup do strany Spolu, kde sa bude venovať školstvu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu