Načítavám video...

Macejková na Ústavnom súde otvorila Pandorinu skrinku (video)

Je nález o previerkach ústavnou revolúciou?

O ústavnom súde sme počúvali v ostatnom čase v súvislosti s jeho paralýzou a neschopnosťou parlamentu navoliť kandidátov na nových sudcov.

Viac v úzadí bolo jeho januárové rozhodnutie, ktorým prvýkrát v histórii zrušil Ústavný súd svojim plenárnym rozhodnutím ústavný zákon. Postavil sa nad ústavodarný orgán a vlastne povedal, že odteraz si už hranice bude určovať on sám.

Už bývalí ústavní sudcovia, ktorí s týmto rozhodnutím nesúhlasili, hovoria o "ústavnej revolúcii" alebo o "zbrani najvyššieho kalibru".

O tom, v čom je vlastne problém a čo môže toto rozhodnutie znamenať do budúcnosti sme sa rozprávali s dvoma ústavnými právnikmi. Luciou Berdisovou, ktorá pôsobí na Právnickej fakulte v Trnave a v Ústave štátu a práva SAV a Kamilom Baraníkom, ktorý pôsobí na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici aj na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

TOP videá