SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika
Fotili sme ju

Fotili sme ju

Ako vzniká titulka časopisu smeŽeny? Fotíme krásne osobnosti a krásne ženy.

Načítavam video...

Fotili sme ochrankyňu slovenských tradícií

Svojím rozhľadom učí Slovákov podstate a významu niekdajších aj súčasných zvykov.

O slovenských tradíciách by etnologička mohla rozprávať celé dni. Katarína Nádaská (51) je etnologička, ktorá sa zameriava na tradičnú slovenskú ľudovú kultúru, históriu a religionistiku. Mnohí ju poznajú aj z televízie či rozhlasu, kde neváha hovoriť o akejkoľvek téme spojenej s históriou Slovenska.

Pracovala ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislavy, v rokoch 2014 - 2017 pracovala ako odborná pracovníčka v Divadelnom ústave.

Od roku 2017 pracuje v samospráve. Je autorkou monografií Slovenský rok vo výročných obradoch a sviatkoch, Čím žila slovenská rodina - rodinné zvyky, slávnosti a tradície v našej ľudovej kultúre, Čary a veštby - mágia v ľudovej kultúre Slovenska, Rok v slovenskej ľudovej kuchyni, V Choči je naisto čosi, Čerti, bosorky a iné strašidlá, spoluautorkou ôsmich regionálnych monografií, autorkou 90 vedeckých štúdií a vyše sto popularizačných článkov. Je spoluautorkou série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie.

Pre SMEženy sme sa s ňou rozprávali o tom, či si Slováci naozaj vážia tradície, do akej miery ich poznajú, ako bolo na Slovensku rozšírené bosoráctvo aj ako sa zmenili postavenie žien na Slovensku.

Rozhovor s Katarínou Nádaskou nájdete v najnovšom vydaní magazínu SMEženy, ktoré je prílohou denníka SME, 2. februára 2019.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu