SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Nad Bratislavou rúbali aj storočné stromy

Lesníci pílili na Devínskej Kobyle a v okolí Vydrice.

Ide o tú časť lesov z okolia Bratislavy, ktorú spravujú štátne Lesy SR. Ochranári hovoria, že lesníci vyrúbali aj viac ako storočné zdravé duby. Pri ťažbe a zvážaní dreva poškodili pracovníci aj turistické trasy a chodníky, ktoré využivajú cyklisti.

Štátne Lesy v stanovisku, ktoré zverejnili vo štvrtok na svojej webovej stránke tvrdia, že „v žiadnom prípade nešlo o výrub 100 ročných dubov“. Keď sme sa im dnes ozvali, ich hovorca Pavel Machava už pripustil, že „medzi tými 140 stromami, ktoré sa vyrúbali, mohol byť aj nejaký storočný strom“.

Na tom, že lesy nad Bratislavou majú rekreačnú funkciu sa lesníci s ochranármi zhodujú. Menej už v tom, ako má v praxi vyzerať. Lesníci tiež hovoria, že lesy musia zároveň plniť aj hospodársku funkciu. Ochranári by ju radi videli obmedzenejšiu.

Aktivista Marek Páva z Iniciatívy Naše Karpaty hovorí, že výpadok príjmov za nevyťažené drevo zo štátnych lesov z okolia Bratislavy, suma 50- až 100-tisíc eur ročne, by štátnym lesom nechýbala. Najmä, ak našli v rozpočte 1,6-milióna na svoju vlastnú kampaň Lesy sme my, dodáva Páva.

Priamo na mieste ťažby sme sa boli pozrieť.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu