SME

Elementy

Nový projekt autorov relácie Nehaňte ľud môj.
Séria filmov o vybraných prvkoch Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Načítavam video...

Viete drmľovať? V Terchovej to zvládnu aj malí chlapci

Prvé priame dôkazy o existencii tohto herného štýlu sú z prelomu 19. a 20. storočia.

"Terchovská muzika" je ústne tradovaná hudobná kultúra mikroregiónu Kysuckej vrchoviny, ktorá je špecifická originálnym kolektívnym vokálno-inštrumentálnym prejavom. Z mnohých obcí tejto oblasti je to práve Terchová, ktorá je v povedomí miestnych, ale aj ľudí z celého Slovenska signifikantným predstaviteľom tohto herného štýlu, repertoáru a nástrojového obsadenia. Nemalou mierou k tomu prispeli práve obyvatelia Terchovej, ktorí svoju hudobnú tradíciuju pokladajú za kľúčovú súčasť svojej kultúrnej identity a produkt svojej duchovnej výbavy.

Pojmom "terchovská muzika" sa neoznačuje iba charakteristické inštrumentálne obsadenie s malou dvojstrunovou basou, ale aj celá príslušná hudobná tradícia. Tá je úplná iba spolu s piesňovým repertoárom, s tancom krútená, resp. čardáš, s vlastným hudobným štýlom a interpretmi.

Prvé priame dôkazy o existencii tohto herného štýlu sú z prelomu 19. a 20. storočia, keď v osade Kvočkovia pôsobila terchovská trojčlenná hudba nazvaná „Kvočkovská muzika". Už v roku 1935 bola terchovská „Ištvaniarska muzika" Franca Baláta zaznamenaná slovom aj obrazom vo filme Jánošík režiséra Martina Friča. Do súčasnosti sa zachovalo množstvo záznamov ľudových muzík Kysuckej vrchoviny na rozličných médiách vrátane notografických zbierok.

zdroj: Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru, www.ludovakultura.sk a O.Z. Konduktor

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu