SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Čo ste možno nevedeli o hranolkách z McDonald’s

Všetky hranolky v českých a slovenských Mekáčoch pochádzajú práve z fabriky Farm Frites Poland.

Ak ste niekedy mali hranolky v McDonald's, určite vám napadla niektorá z týchto otázok: Ako je možné, že sú tie hranolky také dlhé? Sú vyrábané zo zemiakovej kaše? Koľko prídavných látok v nich vlastne je? Na všetky tieto otázky nájdete odpovede v článku tu , no predtým si pozrite našu reportáž.

Všetky hranolky v českých a slovenských Mekáčoch pochádzajú práve z fabriky Farm Frites Poland na začiatku poľského mestečka Lębork . Mesto sa nachádza hodinu cesty od Gdaňsku, pár kilometrov od Baltického mora.

Neverili by ste, koľko sa toho dá vedieť o zemiakoch. Napríklad o ich odrodách. Aby ste mohli v McDonalde jesť krásne dlhé žlté hranolky, potrebujete tú správnu odrodu. V Lęborku pracujú s tromi: Russet Burbank, Ivory Russet a Inovator. Ide o odrody, ktoré dokážu vyrásť do dostatočnej veľkosti, majú správnu svetložltú až bielu farbu, majú málo škrobu a dajú sa dlhšie skladovať. A keď chcete vyrábať hranolky z týchto odrôd, potrebujete farmárov, ktorí ich dokážu ročne dodať aspoň 200 000 ton. Aby výroba hranoliek nestála, do fabriky prúdia plné kamióny zemiakov, pričom každý prinesie 25 ton.

Približne raz hodinu príde ďalší plne naložený kamión. Výroba funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Raz za tri týždne majú 24 hodinovú smenu na očistenie všetkých strojov a potom sa opäť pokračuje. Všetky zemiaky pochádzajú z polí severného Poľska a nosia ich maximálne zo vzdialenosti 100 kilometrov. Spolupracujú s desiatkami farmárov, od ktorých zemiaky vykupujú. Aj v tom je skryté tajomstvo skvelej chuti hranoliek charakteristickej pre McDonald's.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu