SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Pozrite si unikátne múzeum, ktoré si v Slovenskom Komlóši založil miestny básnik

Rodák zo Slovenského Komlóša vás možno "nakazí" svojím záujmom o dejiny svojej obce, ľudí, čo v nej bývali a spôsob, akým žili.

Juraj Dolnozemský, občianskym menom Juraj Antal, je rodák zo Slovenského Komlóša. Pracoval v rôznych zamestnaniach, koncom 70. rokov však v sebe objavil vášeň pre poéziu.

1.jpg

2.jpg

Začal publikovať v periodikách Ľudové noviny, Náš kalendár, almanach Zrod, štvrťročník SME a iné. Knižne debutoval v roku 1988 - zbierkou Večerný dážď. Spoločne s básnikmi Pavlom Samuelom a Júliusom Szabóom tvoria najstaršiu a najznámejšiu slovenskú literárnu generáciu v Maďarsku. Vydal sedem samostatných básnických zbierok a stále tvorí.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Ďalšou obrovskou vášňou je pre neho zberateľstvo. Má obrovskú zbierku starožitností, ktoré sa týkajú života jeho predkov, ktorí tiež žili na Dolnej zemi.

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Keď chcete vedieť, prečo to robí, pozrite si video a možno vás "nakazí" svojím záujmom o dejiny svojej obce, ľudí, čo v nej bývali a spôsob, akým žili.

12.jpg

13.jpg

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu