SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Panama Papers: Údajná práčka peňazí je aj v Bratislave, šéfa tu má dvakrát do roka

Dáta z Panama Papers ukazujú aj na Slovensko.

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku zverejnilo, že panamská právnická kancelária Mossack Fonesca mala spojku aj v Bratislave. Cez bratislavskú eseročku LATEM Trading sa mali podľa centra prať peniaze.

Pavla Holcová z centra pre denník N tvrdí, že meno tejto spoločnosti sa objavuje „v niekoľkých stovkách dokumentov".

LATEM Trading vznikla v roku 2007 ešte pod menom Vertigo Trading a hoci názov menila viackrát, vždy sídlila v byte na Šulekovej ulici pod Bratislavskom hradom. Jediným majiteľom LATEM Trading je podľa zistení SME Holanďan Gustaaf David Poelen.

Spolu s manželkou vlastnia byt na Šulekovej, kde sídli LATEM Trading a ďalšie firmy s vplyvom Poelena. Podľa správcu budovy chodia do Bratislavy tak dvakrát do roka, dlhodobo tu nebývajú.

Nehnuteľnosť kúpili v roku 2006, o dva roky neskôr ju založili v prospech Privatbanky, čo je banka zo skupiny Penta špecializujúca sa na privátne bankovníctvo. LATEM Trading je podľa účtovných výkazov mŕtva firma, prvý významnejší obrat mala vlani - 26-tisíc eur.

Denník SME sa spojil s osobou, ktorá pre LATEM Trading zostavovala účtovné výkazy. „O žiadnych podozrivých transakciách neviem, je to už roky mŕtva firma," povedala táto osoba.

Jej meno nezverejňujeme, keďže účtovníctvo vedie aj ďalšími firmám a dosiaľ zverejnené informácie nepreukazujú jej účasť na Panama Papers.

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku nezverejnilo, ako presne mal LATEM Trading prať špinavé peniaze. Holcová iba vysvetlila, že spoločnosť mala byť súčasťou úzkej siete firiem - pračiek peňazí. Tieto aktivity sa teda mohli diať aj mimo oficiálneho účtovníctva firmy

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu