SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Najlepšie technické stredoškolské a vysokoškolské projekty

Nadácia Volkswagen Slovakia vyhodnotila podporené projekty grantových programov Stredné školy a technika a Rozvíjať technik(o)u.

Stredoškolské projekty na tému „Solárne poháňaná autodráha" prezentovalo 10 tímov stredných odborných škôl z celého Slovenska. Titul najlepšieho získal projekt „Inteligentne riadené naklápanie solárnej elektrárne pre autodráhu" Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Žiline. Tamojší žiaci hľadali a posudzovali alternatívne riešenia náročného zadania. Nové poznatky prepájali s predchádzajúcimi a učili sa vzájomne spolupracovať i rozhodovať. „Je to výzva skúšať nové veci, ktorej sa netreba báť. Oceňujeme snahu Volkswagen Slovakia o rozvoj mladých talentov a technického vzdelávania. Budúcnosť sú mladí ľudia." zhodujú sa víťazi, ktorí za odmenu pocestujú na náučnú exkurziu do centrály koncernu vo Wolfsburgu.

Víťazstvo v kategórii vysokoškolských projektov patrí z piatich prezentovaných Ústavu automatizácie, merania a aplikovanej informatiky zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Do grantového projektu sa zapojili s projektom: Inovatívne technické vzdelávanie Robotiky praktickou formou, so zapojením študentov na projekte autonómny mobilný robotický systém. „Boli sme príjemne prekvapení silnou konkurenciou. Podobné projekty študentom dávajú veľa, hlavne náhľad do ich schopností a zručností riešiť praktické problémy." vysvetľuje člen víťazného tímu.

Grantový program Stredné školy a technika, určený pre stredné odborné školy, spustila Nadácia po prvý krát v roku 2012. Odvtedy podporila už 33 projektov sumou v celkovej výške viac ako 56 000 eur. Grantový program Rozvíjať technik(o)u je určený na podporu ambicióznych vysokoškolských pedagógov a študentov v rámci technického vzdelávania. „Doteraz sme podporili 30 vysokoškolských projektov sumou viac ako 200 000 eur. Nadácia však nepodporuje len univerzitu, ale aj jednotlivcov, ktorí prídu projekty predstaviť odbornej verejnosti. Okrem prezentácie výsledkov svojej práce a talentu majú šancu získať zamestnanie vo Volkswagen Slovakia," hovorí A. Pappová z Nadácie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Komerčné video

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá