SME
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

V Banskej Bystrici majú unikát. Sex na kachliach v gotickom tvarosloví

Nehaňte Štefana Mlícha a nechajte sa inšpirovať jeho zmyslom pre precíznosť a detail.

1.jpg

Výrobca kachlíc Štefan Mlích je pôvodom Kysučan, usadil sa však v Selciach pri Banskej Bystrici. Odbor reštaurovanie sochy študoval v Bratislave, jeho štúdium zahŕňalo aj reštaurovanie drevených plastík, rezbárstvo, opravy oltárnej architektúry či historického nábytku. Teraz sa však naplno venuje výrobe kachlíc a stavbe kachiel. Je odborníkom na repliky gotických kachlíc, keď je však zadanie zákazky voľnejšie, zapojí do výroby aj kus svojho vlastného vnímania a výsledkom sú originálne kachlice využívajúce historické motívy. Príkladom sú krásne kachlové sporáky, výroba ktorých, aj so stavbou, môže trvať aj rok. "Kachlové sporáky sa u nás začali objavovať v 19. storočí, ale ja som vynašiel gotický aj renesančný", hovorí so smiechom. Kachlice, ktoré pán Mlích vyrába, vyžadujú ručnú výrobu. Hlboké reliéfne motívy a bohatá detailná výzdoba by pri lisovaní ani odlievaní nevyšli tak, ako treba. Aj preto výroba kachlíc trvá tak dlho - je to od A po Z ručná práca. Štefan Mlích miesi a vaľká zmes točiarskej a kachliarskej hliny s mikromletým vápencom a šamotovým ostrivom a smeje sa, že to je ako s cestom. "Akurát nechce kysnúť, potvora".

2.jpg

3.jpg


Prizeráme sa, ako mu pod rukami vzniká kachlica a popritom nás udivuje vedomosťami, ba aj pikantériami z histórie. Výzdoba kachlových pecí mala u bohatších mešťanov prísnu hierarchiu. Horný rad zdobila heraldika - erby miest, rodov, alebo osôb. Pod nimi boli cirkevné motívy, v ďalšom rade boli svätí - patróni miest, či profesií. V Banskej Bystrici však našli svetovú raritu.

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Na radnici v Banskej Bystrici boli v zásype klenby nájdené kachlice, na ktorých je vyobrazený jeden zo siedmych hriechov. Spodný rad kachlíc na peci z 15. storočia zobrazoval súlož. "Normálny sex na posteli, v gotickom tvarosloví."

8.jpg

9.jpg


Nehaňte Štefana Mlícha a nechajte sa inšpirovať jeho zmyslom pre precíznosť a detail. Jeho práca je v čase, kedy majú priemyselné výrobky životnosť ledva dva roky, neoceniteľná. Pravdou však je, že jeho kachlice vydržia aj niekoľko generácií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu