SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Bolo mu ľúto vyhodiť pluhy a jarmá, tak založil múzeum

Je čas dovoleniek a mnohí z vás trávia svoje voľné dni potulkami po Slovensku. Ak máte voľný deň, máme pre vás dobrý tip - Važecké múzeum.

Je čas dovoleniek a mnohí z vás trávia svoje voľné dni potulkami po Slovensku. Ak máte voľný deň medzi dvoma túrami, alebo nie je práve vhodné počasie na kúpanie, máme pre vás dobrý tip.

V liptovskej obci Važec žije Ján Kováč, ktorý v priebehu niekoľkých rokov zhromaždil veľkú zbierku remeselného a poľnohospodárskeho náradia, ale tiež krojov, nábytku, bačovského riadu a iných predmetov, ktoré súvisia s tradičnou ľudovou kultúrou. Unikátne pritom na celej zbierke je, že z 90% pochádza z važeckých domov, dvorov a salašov.

Zanietenému zberateľovi sa podarilo zachrániť pred vyhodením či stratením celý rad predmetov, ktoré ucelene dokumentujú spôsob života obyvateľov Važca. Ján Kováč všetko zažil osobne, jednotlivé náradia kedysi za mlada sám používal, keď pomáhal na gazdovstve svojich rodičov. Nakoniec - pluhy, vozy, volské jarmá a chomúty, ktoré slúžili na ich gazdovstve, tvorili kedysi základ jeho zbierky.

Ľúto mu to bolo vyhodiť, a tak to všetko opatroval pod bránou domu, v ktorom 40 rokov býval a ktorému Važťania hovoria kaštieľ, pretože to bol prvý murovaný poschodový dom vo Važci. Zbierka sa potom už len rozširovala, mnohé predmety dostal a musel opraviť, viacero z nich vykúpil za symbolické sumy, čo ale pri takom objeme artefaktov muselo byť nemálo peňazí, hlavne však úsilia.

Stokrát čítať je menej ako raz vidieť, preto si pozrite video, alebo - vyberte sa do Važca osobne, neoľutujete.


To, že Važťania boli a sú šikovní remeselníci sme mali možnosť zistiť už dávnejšie - pozrite si video s tkáčkou a spreváčkou Olinou Feriancovou
:

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu