SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

V skalickej fazuľovej polievke musí lyžica stáť

Nehaňte fazuľu a Milana Veselého, ktorý nás nakŕmil do sýta a ešte sa popod fúz usmieval, ako nám chutí.

Naše doterajšie reportáže o slovenských jedlách boli vždy o mäse. Ale teraz sme zašli do Skalice a vida, najedli sme sa ako páni len z fazule. Teda presnejšie z fazule, zeleniny, cestovín a ryže. Skalická "fazolová poléfka" musí byť hustá tak, aby "užička" stála.

5.jpg

4.jpg

Ako uvidíte vo videu, je to naozaj tak. Je pravda, že jedlo zvané šumajstr existuje v dvoch variantoch - s pečenou cibuľkou alebo škvarkami, ale inak nám vegetariáni dnes nemajú čo vyčítať. A je pravdou, že kedysi sa ľudia nepchali mäsom sedem dní do týždňa dvakrát denne. Obyčajní roľnící mali mäso jeden - dvakrát za týždeň. Počas pracovných dní však potrebovali veľa energie na prácu, a tak si pomohli cestovinou, v Skalici konkrétne krájancami, ako tu volajú poctivé domáce rezance.

1.jpg


8.jpg

9.jpg

11.jpg

Milan Veselý je človek, ktorého povaha si s jeho priezviskom nijak neodporujú. Varenie má rád a má to v rodine. Jeho prastará mama bola de facto prvá profesionálna kuchárka v Skalici, ktorá chodila variť na svadby. Zaznamenali sme na kameru dosť podrobný recept na obe jedlá a myslíme si, že by ste si ich mohli podľa videa doma uvariť. K príprave nie sú potrebné žiadne exotické prísady. Čo sa týka fazule, jedná sa o tú bielu menšiu odrodu, ktorú ak nepestujete vo svojej záhradke, kúpite ju v každom obchode. Nehaňte fazuľu a Milana Veselého, ktorý nás nakŕmil do sýta a ešte sa popod fúz usmieval, ako nám chutí.

12.jpg


Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu