SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Na svojich obrazoch sa objavuje s vlkmi a ovcami v milostnom objatí

Vlk a baránok v skutočnosti nemôžu byť priateľmi. Ich mierové spolužitie je predstaviteľné len v mýtoch o raji. A ešte na maľbách Roberta Bielika.

Kto sú dnešní maliari, ako žijú a čo tvoria? Koho na slovenskej scéne nemožno prehliadnuť? Ako vzniká obraz a ako sa naň treba pozerať? Hľadajte odpovede aj v cykle krátkych filmových portrétov, ktoré vám prináša galéria Schemnitz.


Jeden z najznámejších slovenských maliarov súčasnosti Robert Bielik (1963) si svojou tvorbou vyslúžil uznanie tak odbornej, ako aj tej najširšej verejnosti. Záujem o jeho práce majú rovnako akademici i laici. Nebolo tomu vždy tak, pretože v čase jeho štúdia a tesne po ňom bol v móde celkom iný štýl maľby, než akému sa venoval on. Bielik však bol tvrdohlavý a úspech sa napokon dostavil. Jeho maľbu charakterizuje využitie staromajstrovských techník, figuratívnosť a realizmus. Námety sú často prekvapivé; spája dokopy neobvyklé prvky, „nízke" kombinuje s „vysokým", čo z neho činí postmoderného autora.


V maľbách prezentovaných na výstave v Galérii Schemnitz (väčšina z nich vznikla špeciálne pre túto príležitosť) sa Bielik venuje motívu vlkov a oviec. Spojenie vlka a ovce symbolizuje všeobecne spojenie protikladov v jednote - spojenie, ktoré je ťažké dosiahnuť sám v sebe, a zrejme nemožné v rámci celého sveta. Všetky náboženské mýty sú príbehmi o pôvodnej harmónii, jednote, svete, kde neexistoval hriech, zlo ani dobro. Preto má aj názov výstavy napovedať, že ovce a vlky, ktoré maľuje Bielik, ešte nie sú tými ovcami a vlkmi, s ktorými sa spájajú kvality dobra alebo zla - sú to nevinné bytosti, podobne ako malé dieťa na triptychu, ktorý je tiež súčasťou výstavy. Strata tohto raja znamená vstup do duality, v ktorej všetci žijeme. Plátna na výstave nesú jasné posolstvo o túžbe, s ktorou sa môžeme všetci stotožniť - o túžbe prekonať dualitu a zakúsiť mier.

Filmové portréty umelcov vznikajú na podnet galérie Schemnitz v Banskej Štiavnici. Predstavujú umelcov vybraných najmä spomedzi predstaviteľov súčasnej maľby a grafiky. Film zachytáva autora nielen počas tvorby (často diel, ktoré návštevník uvidí naživo v galérii), ale aj v bežných životných situáciách. Filmy vznikajú v spolupráci tvorcov Mareka Janičíka (réžia) a Petra Kováča (kamera, strih) na námet Ivana Ladzianskeho a tímu občianskeho združenia Terra Artis ( Ivan Lukáč, Diana Majdáková).

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá