SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Hluché drevo je ako planá žena. Nikdy sa nenapraví

Pavel Bielčik z Kokavy nad Rimavicou je známym a uznávaným výrobcom fujár a píšťaliek. Počet ním vyrobených nástrojov sa pohybuje v tisíckach.

Pavel Bielčik z Kokavy nad Rimavicou je známym a uznávaným výrobcom fujár a píšťaliek. Počet ním vyrobených nástrojov sa pohybuje v tisíckach, jeho nástroje sú vysoko cenené a sú majstrovsky vyhotovené.

img_2227_r5722.jpg

Napriek tomu vraj občas niektorá fujara putuje z dielne rovno do pece. Jednoducho si nemôže dovoliť pustiť z ruky nástroj, s ktorým nie je stopercentne spokojný. A nedá vám ho ani "na stenu" ako dekoráciu, riskoval by tým povesť. Vraj, keď raz drevo neznie, nepomôže nič.

img_2195_r671.jpg

img_2181_r3051.jpg

Pána Bielčika sme zastihli - kde inde - vo svojej dielni. Nebolo treba sa veľa pýtať, o svojej láske k drevu a o tom, ako ho mení na nástroj, rozpráva rád. Spomína, ako sa prvýkrát stretol s človekom, ktorý ho naučil veľa - Jurajom Kubincom z Utekáča a ako vyrobil svoju prvú fujaru. Bolo to osudové stretnutie a odvtedy vyrába, skúša a počet nástrojov utešene narastá. V lete, ak zrovna nie je v dielni, ho môžte stretnúť na letných folklórnych festivaloch a jarmokoch, rád s vami podebatuje o fujarách a ich výrobe. O miesto v stánku sa delí s ďalším majstrom z Kokavy, priateľom Milanom Moncoľom.

img_2183_r5918.jpg

img_2185_r3049.jpg

img_2206_r2787.jpg

Pavel Bielčik bol za výrobu ľudových nástrojov odmenený mnohými certifikátmi a diplomami, no aj po toľkých úspechoch a chválach ostal skromným človekom. Drevo je živé, vie, že si nikdy nemôže byť istý, ako ho prekvapí a preto k práci pristupuje s pokorou. A čo je nemenej dôležité - nemiluje len fujary a hru na ne, ale aj všetko, čo k tomu patrí: ovce, salaš, prírodu, clivú, či veselú pieseň a ľudí, čo tieto piesne vytvorili. Nehaňte ho, je to vrúcny vzťah, ktorý vtláča aj do svojich nástrojov.

img_2221_r9313.jpg

img_2229_r3774.jpg

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu