SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Večera s Havranom

Večera s Havranom je diskusná relácia RTVS o spoločenských fenoménoch s moderátorom Michalom Havranom a jeho hosťami každý utorok večer na Dvojke.
 

Čo by znamenala odluka cirkvi od štátu?

Aké modely odluky sú prijateľné, čo to znamená pre náboženské spoločenstvá, čo z toho vyplýva pre štát a ako to vníma verejnosť?

Odluka bola jednou z požiadaviek Novembra 89 a nedošlo k nej napriek tomu, že všetci aktéri verejne deklarujú záujem na tom, aby sa tak stalo. Nedávne referendum ukázalo, že cirkvi nemajú v spoločnosti tak silné postavenie - je to príležitosť pre štát aby využil chvíľu na férové vymedzenie hraníc pôsobností aj takýmto opatrením? Aké modely odluky sú prijateľné, čo to znamená pre náboženské spoločenstvá, čo z toho vyplýva pre štát a ako to vníma verejnosť? Výška štátnej dotácie sa odvíja podľa počtu duchovných. Vlani zo štátneho rozpočtu dostalo 18 registrovaných cirkví viac ako 38 miliónov eur, z toho vyše 22 miliónov eur len katolícka cirkev...

Hosťami Michala Havrana - Marek Maďarič, minister kultúry SR, J. E. Mons Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a Kálmán Petőcz, politológ a ľudskoprávny expert.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Večera s Havranom

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá