SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Maľuje hyperrealistické obrazy a pritom sa nedotýka plátna

Adam Šakový je intermediálny umelec, ktorý dôsledne skúma médium fotografie prostredníctvom iných výtvarných prostriedkov.

Kto sú dnešní maliari, ako žijú a čo tvoria? Koho na slovenskej scéne nemožno prehliadnuť? Ako vzniká obraz a ako sa naň treba pozerať? Hľadajte odpovede aj v cykle krátkych filmových portrétov, ktoré vám prináša galéria Schemnitz.

Film, nakrútený pri príležitosti výstavy Sutúrama v galérii Schemnitz, predstavuje Adama Šakového v období, v ktorom sa pustil do novej témy spracovania osobného fotografického archívu. Zámerne narába s fotografiou, ktorá vykazuje nedokonalosti v kompozícii alebo vo svetelnej expozícii. Obrazy navyše pri maľovaní vrství cez seba, evokujúc tým techniku dvojexpozície, ktorá často vzniká náhodne. Dosahuje tak dojem dejovosti, ktorá nastáva pri rekonštruovaní okamihov zachytených na plátne. Dešifrovanie jednotlivých plánov, priestorov a postáv sa stáva momentom, ktorý diváka vťahuje do hry a vyvoláva uňho pocit priamej účasti na vytváraní obrazu.

Adam Šakový (1987) je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Klaudie Kosziby (2007-2013). Vystavoval v galériách súčasného umenia, oficiálnych i alternatívnych výstavných priestoroch na Slovensku (SODA gallery, Tranzit-Hangár, Považská galéria), v Čechách a v Poľsku. Dva razy postúpil do semifinále medzinárodnej súťaže Strabag Art Award (2010 a 2011), v roku 2013 bol finalistom prestížnej ceny Essl Art Award pre mladých umelcov.

Filmové portréty umelcov vznikajú na podnet galérie Schemnitz v Banskej Štiavnici. Predstavujú umelcov vybraných najmä spomedzi predstaviteľov súčasnej maľby a grafiky. Film zachytáva autora nielen počas tvorby (často diel, ktoré návštevník uvidí naživo v galérii), ale aj v bežných životných situáciách. Filmy vznikajú v spolupráci tvorcov Mareka Janičíka (réžia) a Petra Kováča (kamera, strih) na námet Ivana Ladzianskeho a tímu občianskeho združenia Terra Artis ( Ivan Luk áč, Diana Majdáková).

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá