SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Najlepšie jazzové albumy aj tento rok získajú cenu Esprit

Slávnostný večer s odovzdávaním cien prebehne 30. apríla 2015, v Medzinárodný deň jazzu.

Už tretí rok vyhlasuje portál Jazz.sk cenu za najlepší jazzový album roka Esprit. O víťazných albumoch rozhodnú fanúšikovia a odborná porota.

„Myšlienkou udelenia ocenenia z nášho pohľadu nie je hodnotenie, kategorizovanie, alebo vyvolávanie súťaživosti. Cieľom je podpora jazzového diania a motivácia k ďalšej produkcii hodnotných albumov, ktoré obsahujú neviditeľný jazzový esprit", hovorí hudobník a realizátor ocenenia Esprit, Boris Čellár.
Hlasovanie za víťazný album bude prebiehať v dvoch rovinách. Od 16.marca bude na stránkach jazz.sk spustené hlasovanie pre priaznivcov a fanúšikov jazzu, ktorí podľa vypracovaných profilov nominovaných albumov a hudobných ukážok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit. Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu.

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2015 v Koncertnom štúdiu 2 Slovenského rozhlasu a bude sprevádzaný živým koncertom troch nominovaných interpretov. Na slávnostný večer si bude možné zakúpiť aj vstupenky a jeho priamy prenos bude odvysielaný na Rádiu Devín.
Počas večera vystúpia:
- Bratislava Hot Serenaders
- Juraj Griglák & Company
- TBA

Do súťaže sú zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu, a boli vydané v roku 2014. Nominovaných je trinásť nahrávok:

Andy Belej & friends - Dreams and ideas
Bratislava Hot Serenaders - Lonely Melody
Erik Rothenstein - Rio Danubio
Fats Jazz Band - 24 Hours a Day
Funny Fellows - Karavána
Hanka Gregušová - Essence
Jazz Pops Up - Hits in Blue
Jazzabell - Jazzabell
Juraj Griglák - Time to Fly
Polajka/ Nikolaj Nikitin Ensemble with Miroslav Vitouš - Tales from My Diary
Sisa Michalidesová - Expresie
Talent Transport - 1
Zuzana Mikulcová - Slová

Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day pod záštitou UNESCO. International Jazz Day združuje spoločnosti, školy, umelcov, historikov, akademikmi a jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je zasiahnuť ľudí všetkých vekových kategórií a národností a osláviť tak spoločne slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Hosťujúcim mestom hlavnej oslavy International Jazz Day sa pre tento rok stane Paríž, ktorý je hneď po Amerike mnohými vnímaný ako rodisko jazzu.

Autorkou sošky ocenenia Esprit je sklárska výtvarníčka Gordana Turuk, pričom jej prvý exemplár vlastní legendárny jazzový pianista a skladateľ Herbie Hancock. Soška predstavuje siluetu kontrabasu, nástroja typického pre jazzové formácie a skladateľ si ju odniesol ako darček po svojom bratislavskom koncerte v roku 2010. Ako pripomienku vystúpenia tohto legendárneho zástupcu jazzu a zároveň spoluzakladateľa International Jazz Day, vytvorila sklárska výtvarníčka Gordana Turuk repliky tejto sošky vo forme ocenenia Esprit pre slovenských jazzových hudobníkov.

Priaznivci jazzu by si rozhodne nemali nechať ujsť šancu zahlasovať a vyjadriť tak podporu tomu najlepšiemu, čo na slovenskej scéne za posledný rok vzniklo a rozhodnúť tak o ocenení, ktoré vyjadruje uznanie tvorcom a interprétom tohto žánru.


Možnosť online hlasovania na jazz.sk bude sprístupnená do 15. apríla a vyhlásenie cien sa uskutoční 30. apríla 2015 v Koncertnom štúdiu 2 Slovenského rozhlasu o 19:00 hod.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu